KSTO Korab na podium! Wielki sukces studentów w Sardinia Innovative Boat Week | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-10-21

KSTO Korab na podium! Wielki sukces studentów w Sardinia Innovative Boat Week

Studenci z KSTO Korab ze srebrnym medalem! Zajęli drugie miejsce w zawodach Sardinia Innovative Boat Week 2024, gdzie w wyścigu pokazali możliwości zbudowanego przez nich od zera Solara, czyli „latającej” łodzi solarnej. Serdecznie gratulujemy!

Solar to wodolot w pełni zasilany energią słoneczną, pochodzącą z siedmiu paneli słonecznych umieszczonych na pokładzie. Unoszenie się nad wodą umożliwia technologia płatów nośnych, tzw. hydroskrzydeł (hydrofoil). Skrzydła te generują siłę nośną, która wynosi wodolot ponad taflę wody, znacznie zmniejszając opory. Pozwala to osiągać większe prędkości przy mniejszym zużyciu energii.

Studenci zwyciężyli w pierwszych dwóch konkurencjach: Endurance i Ton's Race. Dzięki nowym panelom fotowoltaicznym ActiveSol łódż zyskała kilkaset watów mocy więcej, dając im przewagę nad konkurencją. - Pogoda na Sardynii jednak nie zawsze dopisuje i odjęła nam ponad wysoki zapas mocy napędowej – podkreślił Aleksander Longa z KSTO Korab.

Sardinia Innovative Boat Week 2024

KSTO Korab na podium

Dziesiąte części sekund przesądziły o zdobyciu drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej zawodów. - Jest to niesamowity sukces naszej drużyny i potężny impuls napędowy do dalszego rozwijania projektu i wspinania się na coraz wyższy poziom profesjonalizmu, a progres, jaki zalicza nasz projekt i cała nasza drużyna jest niespotykany i może pokierować wodolot na zupełnie nowe tory -  dodał Aleksander.

Dużo pracy - świetny efekt

Po zawodach w Monako, które odbyły się w lipcu, studenci poświęcili wiele godzin na udoskonalanie łodzi.

- Rozpoczęliśmy od testowania układu napędowego w laboratorium mechanicznym i analizowania możliwości naszego silnika oraz systemu zarządzania energią. Nie dużo czasu zajęło nam dojście do najbezpieczniejszych parametrów pracy i przystosowania układu do wynoszenia Solara nad wodę. Kolejnym etapem było poprawienie układu przeniesienia napędu. Przekładania musi pracować jak najefektywniej, żeby pełnia mocy była przenoszona na śrubę. Wycentrowanie układu i zadbanie o jego poprawne sprzężenie było nie lada wyzwaniem, w czym pomógł nam nasz niezawodny opiekun dr inż. Wojciech Leśniewski – mówił Aleksander Longa.

Sardinia Innovative Boat Week 2024

Sardinia Innovative Boat Week to niezwykłe wydarzenie, które celebruje połączenie sportu, zrównoważonego rozwoju i innowacji. Gromadzi techników, poszukiwaczy przygód oraz twórcze umysły z całej Europy, zaprasza setki studentów i badaczy z całego świata, by mogli sprawdzić swoje umiejętności w wyjątkowych zawodach.

Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych KSTO Korab, gdzie znajdziecie relację z każdego dnia zawodów i nie tylko!