Przełomowe technologie cementów kostnych nagrodzone trzema medalami | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-10-22

Przełomowe technologie cementów kostnych nagrodzone trzema medalami

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej zdobyli trzy medale – złoty i dwa srebrne, na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków „International Warsaw Invention Show” (IWIS) za innowacyjne biokompozytowe cementy kostne.

Międzynarodowa Wystawa Wynalazków ,,International Warsaw Invention Show” (IWIS) to jedno z kluczowych wydarzeń w Polsce, promujących innowacje i wynalazczość na skalę międzynarodową. Co roku uczestniczą w niej wynalazcy z ponad 25 krajów, którzy prezentują technologie z różnych dziedzin techniki i nauki. Wystawa oferuje wynalazcom nie tylko platformę do zaprezentowania swoich osiągnięć, ale także możliwość nawiązania cennych kontaktów z inwestorami oraz promocji innowacyjnych rozwiązań, które mają duży potencjał komercjalizacyjny.

Podczas tegorocznej edycji targów IWIS zespół badaczy z Politechniki Gdańskiej, działający w ramach projektu PLUTONIUM (IDUB, PG), zdobył złoty medal oraz dwa srebrne medale za innowacyjne biokompozytowe cementy kostne. Te przełomowe technologie, opracowane pod kierownictwem dr. inż. Marcina Wekwejta (Zakład Technologii Biomateriałów PG), stanowią zaawansowane rozwiązanie dedykowane do leczenia defektów kostnych, szczególnie u pacjentów z osteoporozą. Wynalazki są owocem intensywnej pracy zespołu badawczego, który łączy interdyscyplinarną wiedzę z praktycznym podejściem do inżynierii biomedycznej.

Nagrodzone technologie

Wszystkie trzy cementy kostne, stanowią innowacyjne rozwiązania w medycynie regeneracyjnej. Wykorzystują podwójnie wiążący mechanizm, który łączy właściwości ceramiczne i polimerowe, zapewniając lepsze dopasowanie do organizmu oraz łatwiejsze zastosowanie w minimalnie inwazyjnych procedurach chirurgicznych. Technologie, które zdobyły wyróżnienia, to:

1. Injectable dual-setting bone cement based on magnesium-potassium phosphate and alginate hydrogel – nagrodzony złotym medalem.
  2. Magnesium-potassium phosphate modified with PVA hydrogel dedicated as a dual-setting injectable bone cement – zdobywca srebrnego medalu.
  3. Biocomposite based on magnesium phosphate and carrageenan hydrogel as a novel injectable dual-setting bone cement – drugi srebrny medal.

Współtwórcami zgłoszonych wynalazków byli członkowie Koła 'Materiały w Medycynie, w tym mgr inż. Rafał Jesiołkiewicz (1), Magdalena Górecka (2) oraz mgr inż. Monika Wojtala (3), którzy aktywnie uczestniczyli w pracach badawczych.

Współpraca interdyscyplinarna

Opracowanie technologii nie byłoby możliwe bez interdyscyplinarnej współpracy. W projekcie udział wzięli badacze z różnych instytucji (którzy są również współautorami wynalazków), w tym dr hab. Justyna Kozłowska, prof. UMK z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr hab. n. med. Anna Ronowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr hab. inż. Aleksandra Mielewczyk-Gryń z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG. Tak szeroka współpraca międzyuczelniana oraz multidyscyplinarne podejście do badań pozwalają na uzyskanie technologii, które nie tylko spełniają wymogi współczesnej medycyny, ale także otwierają nowe możliwości w zakresie terapii regeneracyjnych.

Reprezentacja na targach

Podczas IWIS 2024, Koło Naukowe „Materiały w Medycynie" było reprezentowane przez Annę Melnyk i mgr inż. Rafała Jesiołkiewicza, którzy z powodzeniem zaprezentowali zgłoszone technologie. Wynalazki spotkały się z dużym zainteresowaniem jury, które doceniło ich innowacyjność oraz potencjał praktycznego zastosowania. Dzięki zaangażowaniu zespołu Politechnika Gdańska po raz kolejny potwierdziła swoje znaczące miejsce na międzynarodowej scenie innowacji.

Więcej o projekcie PLUTONIUM

Nagrodzone technologie są częścią większego projektu pt. „Opracowanie nowego wstrzykiwalnego ceramiczno-polimerowego cementu kostnego”, w którym aktywnie działają studenci PG (członkowie Koła Naukowego ‘Materiały w Medycynie’) pod mentorstwem naukowym dr. inż. Marcina Wekwejta. Celem projektu jest opracowanie zaawansowanych wstrzykiwalnych i samoutwardzalnych biomateriałów, które mają za zadanie zastępować tkankę kostną i aktywnie przyspieszać procesy regeneracji. Projekt ten stanowi istotny krok naprzód w rozwoju nowoczesnych terapii biomedycznych.

Więcej informacji o projekcie