Studiuj i pracuj! Nowa formuła studiów Naval Architecture & Offshore Structures | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-11-27

Studiuj i pracuj! Nowa formuła studiów Naval Architecture & Offshore Structures

Studiuj, badaj i...pracuj! Nowa formuła studiów na kierunku Naval Architecture and Offshore Structures
Studiuj i pracuj albo studiuj, badaj i wyjeżdżaj na wymiany. To będzie zupełnie nowa formuła studiów drugiego stopnia, unikatowa na skalę kraju. W styczniu 2025 r. na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa rozpocznie się rekrutacja na kierunek Naval Architecture and Offshore Structures – w języku angielskim.

- Naszą ofertę wyróżnia połączenie elastycznego harmonogramu, współpracy z branżą oraz możliwości realizacji zajęć i projektów po angielsku, co otwiera drzwi do międzynarodowej kariery – podkreśla prof. Wojciech Litwin, dyrektor Instytutu Budowy Okrętów.

Kierunek powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, ale przede wszystkim potrzeby studentów.

- Wielokrotne rozmowy ze studentami pozwoliły nam zidentyfikować dwa główne powody, dla których często rezygnują ze studiów II stopnia. Wielu absolwentów już pracuje w branży, osiąga stabilizację finansową i rozważa studia zaoczne – dodaje prof. Wojciech Litwin. – Dodatkowo panuje przekonanie, że studia magisterskie nie wniosą znaczącej wartości. Nowa formuła „pracuj i studiuj” obala ten mit, oferując połączenie studiów prowadzonych w języku angielskim z możliwością pracy zawodowej lub prowadzeniem  badań naukowych mając w perspektywie dalszej studia doktoranckie.

Nowoczesna formuła, tworzenie ścieżki rozwoju

Nowa formuła studiów jest elastyczna – studenci mogą pracować w firmach, angażować się w badania naukowe lub wyjeżdżać na inne uczelnie w ramach programu ERASMUS+.

Dostępne są dwie ścieżki rozwoju:

  • Studiuj i pracuj zawodowo
  • Studiuj, prowadź badania naukowe, wyjeżdżaj na wymiany

Formuła „studiuj i pracuj” lub „studiuj i prowadź badania” pozwala dostosować ścieżkę rozwoju do indywidualnych potrzeb zawodowych studentów, a współpraca z przemysłem umożliwia realizację projektów inspirowanych przez pracodawców.

- Studenci, którzy łączą naukę z pracą zawodową, mogą liczyć na elastyczny harmonogram i wsparcie ze strony wykładowców. Program został tak zaplanowany, aby umożliwić równoczesne zdobywanie doświadczenia zawodowego i kontynuowanie nauki. Dodatkowo oferowane są zajęcia zdalne w trybie wieczorowym, które pozwalają na efektywne zarządzanie czasem – mówi prof. Wojciech Litwin.

 

Dla kogo?

Program studiów adresowany jest do absolwentów Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa oraz pokrewnych kierunków. Trzysemestralne studia obejmują trzy profile, których otwarcie zależy od liczby chętnych:

- „kadłubowy” – obejmujący hydromechanikę i konstrukcję kadłuba,
- „maszynowy” – koncentrujący się na napędzie i wyposażeniu statków,
- „morskie siłownie wiatrowe” – dotyczący projektowania i eksploatacji morskich elektrowni wiatrowych.

Absolwenci studiów „okrętowych” są poszukiwani na rynku pracy – w Polsce i za granicą. Dzięki znajomości języka angielskiego i umiejętnościom praktycznym mogą pracować w przedsiębiorstwach projektowych, produkcyjnych czy remontowych branży morskiej oraz pokrewnych.

66 wyświetleń