Data dodania: 2024-12-09
20 unikatowych ekoinek, a wśród nich przepiękne drzewko z WIMiO. Mikołajki na PG
W tym roku ekoinkę Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa stworzył 9-osobowy zespół pracowników w składzie: Teresa Butkević, Patrycja Oryl, Krystian Pyszniak, Barbara Tutak, Karolina Samociuk, Gabriela Wołoszyk i Jolanta Zagórska. Podstawę choinki i ozdoby w postaci zębatek, jachtów i okrętów wycięli ze sklejki nasi inżynierowie: Mirosław Grygorowicz i Piotr Pruszko.
Ekoinka na kółkach
Podstawę ekoinki stanowiła nieużywana część tablicy na kółkach, do której przymocowano koło wycięte ze sklejki. Samo drzewko tworzyły gałęzie brzózek złamanych przez silny wiatr i przygarniętych przez nas (razem z innymi darami lasu: szyszkami i igliwiem). Ekoinkę owinęliśmy w całości ekologicznym sznurkiem.
Prezenty zostały wykonane z kartonów pozostałych po wydziałowych gadżetach promocyjnych. Zapakowaliśmy je w papier, w którym już kiedyś przyszła do nas przesyłka. Ozdoby choinkowe zrobiliśmy z rurek po papierze toaletowym. Okręty, jachty i zębatki wycięliśmy ze sklejki, która w poprzednim życiu była skrzynką transportową. Nie zabrakło też słodkiego akcentu – cukierków-krówek zawiniętych w ekologiczny papier.
20 ekologicznych choinek
Miejscem pracy twórczej był Dziedziniec Heweliusza Każdy zespół miał inną koncepcję i inną technikę wykonania. Powstawała m.in. kolbinka i taskinka, której światłowody, jako łańcuchy, zasilane były pracą mięśni jednego z twórców. Pojawił się specjalny rektorski pociąg odjeżdżający spod jednej z ekoinek, do innej użyto segregatorów, a sercem kompozycji były papierowe ozdoby wykonane z gilosza, rysunku ornamentowego z wielu cienkich linii krzywych. Za kolejnym pomysłem stało 190 krawatów, które spod sztywnych kołnierzyków i szaf, przeniosły się zdobyć ekoinkę.
Następnie odbyła się wystawa choinkowych projektów na placu przed Gmachem Głównym. Społeczność akademicka głosowała na ekoinkę publiczności Najwięcej głosów otrzymała choinka nr 19, zbudowana z…..pracowniczek Działu Spraw Studenckich. Kolegium Rektorskie wybrało projekt studencki nr 13 – kolbinkę, pełną kolorowych bombek kolbowych z tajemniczą, ale kolorową zawartością w środku.
Ekoinka nad ekoinkami
Na zakończenie, wśród świątecznych piosenek, pierniczków i zimowej, rozgrzewającej herbaty odbyło się symboliczne odpalenie światełek na politechnicznej choince.
– Nadchodzą święta i nowy rok. Zawsze wierzę, że kolejny rok będzie jeszcze lepszy od poprzedniego, ponieważ jestem przekonany, że tak właśnie będzie. A zanim nadejdzie, z całego serca życzę Wam wspaniałych, rodzinnych, ciepłych Świąt. Odpocznijcie, zrelaksujcie się, spędźcie ten czas z bliskimi, z przyjaciółmi, tak jak lubicie. Dziękuję wszystkim, którzy dziś budowali Eko-inki, tym, którzy im tak żywiołowo kibicowali i wszystkim, którzy tworzą naszą akademicką wspólnotę. Wszystkiego dobrego! – życzył prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.
O politechnicznych ekoinkach można posłuchać także w Radiu Gdańsk.