Data dodania: 2024-12-23
OPUS 27: ponad 3 miliony złotych na projekty badawcze na WIMiO
Łączna kwota dofinansowania dla całej Politechniki Gdańskiej na projekty w ramach programu OPUS wynosi prawie 11,6 mln zł. Przeczytaj o wszystkich projektach.
Dr hab. inż. Wojciech Macek
„Zastosowanie trójwymiarowej fraktografii ilościowej w analizie trwałości zmęczeniowej materiału w warunkach obciążeń złożonych z uwzględnieniem predeformacji pełzaniowej oraz podwyższonej temperatury”, kwota projektu: 703 460 zł, dofinansowanie dla PG: 601 460 zł
Innowacyjność badań zawiera się w dwóch zasadniczych aspektach. Pierwszy dotyczy poznania wpływu wstępnej deformacji pełzaniowej (zmiany struktury) na właściwości cykliczne materiału pod wpływem proporcjonalnych i nieproporcjonalnych obciążeń w temperaturze pokojowej i podwyższonej. Drugi aspekt związany jest z badaniami „post-failure” dla powierzchni przełomów i przedstawieniem parametru zależnego od sposobu obciążeń, które doprowadziły do zniszczenia.
Dr inż. Paweł Dąbrowski
„Konwekcja swobodna i mieszana w mono- oraz bidyspersyjnych strukturach porowatych”, 1 315 100 zł
Ze względu na ciągły rozwój technologii cyfrowych, jak sztuczna inteligencja, inżynieria obliczeniowa i przetwarzanie w chmurze, zużycie energii elektrycznej przez systemy chłodzenia centrów danych stanowi do 45 proc. ich całkowitego zużycia. Chłodzenie powietrzem nie jest wystarczające, aby utrzymać temperaturę na pożądanym poziomie, dlatego technologia chłodzenia cieczą, zwłaszcza chłodzenie zanurzeniowe, zyskuje coraz większą popularność. Aspektem, który komplikuje analizę chłodzenia elektroniki w centrach danych jest fakt, że sprzęt elektroniczny nie jest jednorodnym ciałem stałym i musi być traktowany jako medium porowate. Ponadto, rozmieszczenie wielu elementów elektronicznych w przestrzeni powoduje, że cały system jest traktowany jako bidyspersyjna struktura porowata. Celem projektu jest dostarczenie danych eksperymentalnych, które pomogą zrozumieć wymianę ciepła i przepływ płynu dla bidyspersyjnych struktur porowatych podczas konwekcji naturalnej i mieszanej.
Dr hab. inż. Przemysław Krata
„Badanie chaotycznych kołysań bocznych statku dla nadrezonansowych częstości wymuszenia i dużych amplitud odpowiedzi”, 1 299 540 zł
Projekt nakierowany jest na zbadanie kołysań bocznych statku w warunkach wymuszeń nadrezonansowych, w których może występować chaotyczna odpowiedź, w szczególności przy dużych amplitudach kołysań. Usystematyzowane opisanie naukowe kołysań chaotycznych poszerzy dotychczasowe pole rozumienia zjawisk towarzyszących ruchowi statku na sfalowanym morzu. Wyzwaniem jest zbadanie zarówno samych chaotycznych kołysań bocznych, jak i warunków ich występowania zarówno w aspekcie charakterystyki statecznościowej statku poddanego kołysaniom, jak i charakterystyk wymuszenia wywołującego deterministyczny chaos odpowiedzi.
OPUS to konkurs, w którym o finansowanie projektów z zakresu badań podstawowych mogą ubiegać się badacze na każdym etapie kariery naukowej. Dzięki grantowi mogą zbudować duże zespoły badawcze, realizować projekty wykorzystujące wielkie międzynarodowe urządzenia badawcze, a także podjąć współpracę z partnerami zagranicznymi.
-
2024-12-23
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia!