Projekt, który rozwinie bioaktywne materiały wspierające regenerację kości | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-12-19

Projekt, który rozwinie bioaktywne materiały wspierające regenerację kości

Projekt dr. Pawłowskiego rozwinie bioaktywne materiały wspierające regenerację kości [MINIATURA 8]
Dr inż. Łukasz Pawłowski jednym z dwojga naukowców z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, którzy otrzymali granty w konkursie MINIATURA, organizowanym przez Narodowe Centrum Nauki. Naukowiec skupi się na projekcie pt. „Ocena wpływu dodatku cieczy głęboko eutektycznych na właściwości powłok kompozytowych na bazie chitozanu osadzanych elektroforetycznie na powierzchni stopu tytanu do zastosowań na implanty kostne”.

Projekt przyczyni do rozwinięcia nowych, bioaktywnych materiałów wspierających regenerację kości.

Ciecze głęboko eutektyczne (DES) to mieszaniny dwóch składników połączonych wiązaniami wodorowymi, w których jeden działa jako donor, a drugi jako akceptor wiązań wodorowych. Dzięki tym interakcjom temperatura topnienia DES jest znacznie niższa niż temperatura topnienia ich składników. – Układy te, często tworzone z naturalnych, biodegradowalnych i tanich materiałów są także biokompatybilne i antybakteryjne. W przypadku powłok na bazie polisacharydów DES pełnią funkcję plastyfikatorów, znacząco poprawiając ich właściwości mechaniczne – podkreśla dr inż. Łukasz Pawłowski.

Dalszy rozwój badań

Wyniki projektu są niezbędne do dalszego rozwoju badań nad modyfikacjami tytanu i jego stopów, szczególnie w kontekście ich zastosowania na implanty kostne. - Będą stanowiły podstawę do opracowania trwałych, dobrze przylegających do podłoża metalicznego powłok kompozytowych. W kolejnych projektach chciałbym je wzbogacić w czynnik antybakteryjny i zaprojektować system jego kontrolowanego dostarczania, tylko w momencie wystąpienia stanów zapalnych w okolicy wszczepionego implantu – mówi dr Pawłowski.

Wpływ cieczy głęboko eutektycznych

Przewidziane w projekcie badania podstawowe będą skupiały się na ocenie wpływu dodatku cieczy głęboko eutektycznych na mikrostrukturę, właściwości fizyczne, chemiczne, biologiczne i mechaniczne (ze szczególnym uwzględnieniem adhezji) powłok kompozytowych, osadzanych elektroforetycznie na powierzchni stopu tytanu Ti13Nb13Zr.

- Powłoki te będą oparte na chitozanie – polimerze pochodzenia naturalnego, z dodatkiem proosteointegracyjnych mezoporowatych nanocząstek bioaktywnego szkła (MBGNPs), przeznaczonych do zastosowań na implanty kostne – podkreśla naukowiec.

Powłoki biopolimerowe na bazie polisacharydów wytwarzane na powierzchniach metalicznych z użyciem metody EPD, charakteryzują się zazwyczaj słabą adhezją, sztywnością i kruchością, co wyklucza ich stosowanie w praktyce klinicznej, mimo zadowalających właściwości przeciwdrobnoustrojowych i proosteointegracyjnych. Kluczowe jest poprawienie ich elastyczności i trwałości, co może zostać osiągnięte poprzez dodanie plastyfikatora, jakim może być ciecz głęboko eutektyczna.

Prawie 50 tysięcy złotych

W ramach grantu na badania nad projektem przyznano 49 500 zł. Środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na zakup odczynników potrzebnych do wytworzenia zaproponowanych powłok kompozytowych oraz przeprowadzenia ich badań, w tym kosztownych badań bakteryjnych i cytotoksyczności w kontakcie z komórkami kostnymi.

Grant w ramach konkursu MINIATURA otrzymała również dr inż. Magdalena Jażdżewska, która będzie realizować projekt pt. „Laserowe przetapianie powłoki nanohydroksyapatytowej otrzymanej na stopie tytanu w aspekcie właściwości tribologicznych uzyskanej warstwy wierzchniej”. Opowiemy o nim wkrótce.

Podstawowym celem konkursu jest finansowe wsparcie działania naukowego służącego przygotowaniu przyszłego projektu badawczego planowanego do złożenia w konkursach NCN, innych konkursach ogólnokrajowych lub międzynarodowych. W konkursie można uzyskać środki finansowe w wysokości od 5 000 do 50 000 zł na realizację działania naukowego trwającego do 12 miesięcy.

12 wyświetleń