Gotowi na wyzwania Przemysłu 5.0! PG partnerem międzynarodowego projektu Boost-AI | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-01-20

Gotowi na wyzwania Przemysłu 5.0! PG partnerem międzynarodowego projektu Boost-AI

Gotowi na wyzwania Przemysłu 5.0! PG partnerem międzynarodowego projektu Boost-AI
Politechnika Gdańska została partnerem międzynarodowego projektu Boost-AI, który przygotuje studentów i pracowników małych oraz średnich przedsiębiorstw do wyzwań związanych z transformacją w kierunku Przemysłu 5.0. To świetna okazja, by rozwinąć kompetencje w obszarze sztucznej inteligencji i zrównoważonego rozwoju.

Projekt jest dofinansowany z programu Erasmus+ KA220

W ramach projektu Building Opportunities for SMEs Sustainable Entrepreneurship with Artificial Intelligence in Industry 5.0 powstanie kompleksowy ekosystem edukacyjny obejmujący innowacyjne programy nauczania, platforma online oraz inkubator wspierający rozwój rozwiązań dla Przemysłu 5.0. Szczególny nacisk położony zostanie na praktyczne zastosowanie sztucznej inteligencji w kontekście zrównoważonego rozwoju i transformacji cyfrowej małych i średnich przedsiębiorstw.

„Empatyczne maszyny”

Przemysł 5.0 wprowadza fundamentalną zmianę w podejściu do produkcji przemysłowej, wykraczając poza cyfryzację i automatyzację charakterystyczne dla Przemysłu 4.0. Nowy paradygmat stawia człowieka w centrum uwagi, podkreślając znaczenie symbiozy między pracownikami a technologią – podkreśla dr inż. Marek Chodnicki, koordynator projektu, prodziekan ds. współpracy na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

- W tej koncepcji systemy produkcyjne mają nie tylko reagować na fizyczne działania pracowników, ale również uwzględniać ich aspekty fizjologiczne, psychologiczne i poznawcze. To prowadzi do rozwoju "empatycznych maszyn", które współpracują z ludźmi, wspierając ich kreatywność i zdolności decyzyjne, zamiast je zastępować – zaznacza.

Gotowi na wyzwania

Udział w projekcie Boost-AI to doskonała okazja dla studentów i pracowników Politechniki Gdańskiej do rozwoju kompetencji niezbędnych w erze Przemysłu 5.0. - Dzięki międzynarodowej współpracy i wymianie doświadczeń, będziemy mogli skuteczniej przygotować się do wyzwań, jakie niesie ze sobą transformacja przemysłowa, jednocześnie dbając o aspekty społeczne i środowiskowe – prof. Mariusz Deja, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

Zadania na najbliższy czas

Pierwsze spotkanie partnerów, które odbyło się w Bukareszcie, pozwoliło określić szczegółowy plan działań i rozpocząć prace nad materiałami szkoleniowymi.

W najbliższym czasie planowane jest określenie potrzeb kompetencyjnych w kontekście Przemysłu 5.0, a następnie rozwój materiałów szkoleniowych i organizacja warsztatów. Projekt przewiduje również organizację konkursów dla studentów, promujących innowacyjne rozwiązania w obszarze AI i zrównoważonego rozwoju.

Międzynarodowe konsorcjum

Projekt realizowany jest przez międzynarodowe konsorcjum pod przewodnictwem Universitatea Nationala de Stiinta si Tehnologie Politehnica Bucuresti (Rumunia). Pozostałymi partnerami są:

  • Kainotomia & SIA EE (Grecja),
  • Libera Universita Di Bolzano (Włochy),
  • Asti Automation (Rumunia),
  • Camera De Comert Si Industrie Bistrita Nasaud (Rumunia)
  • Politechnika Gdańska.

Prace nad projektem potrwają dwa lata.

Zapraszamy do śledzenia postępów projektu na stronie internetowej  oraz na profilu projektu na Facebooku. Szczegółowe informacje o możliwościach zaangażowania się w działania projektowe będą na bieżąco publikowane na stronach Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

3 wyświetleń