Data dodania: 2025-01-22
Światowy Zjazd Okrętowców już w tym roku na PG. Podpisano list intencyjny
Dokument podpisali prof. Mariusz Deja, dziekan WIMiO, Ireneusz Karaśkiewicz, dyrektor Biura Związku Pracodawców Forum Okrętowe i prof. Damian Bocheński, w imieniu prezesa zarządu Bractwa Okrętowego KOGA Edmunda Ledwonia.
Z inicjatywą zorganizowania światowego zjazdu absolwentów wystąpiło środowisko okrętowców zrzeszonych w Związku Pracodawców Forum Okrętowe oraz Bractwie Okrętowym KOGA.
80 lat historii
- Datę obchodów Jubileuszu 80-lecia Instytutu Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej ustaliliśmy na dzień 21 czerwca 2025 roku, ale już dziś chcemy rozpocząć intensywne przygotowania do tego wydarzenia. Nie tylko ze względu na to, że chcemy nadać mu odpowiednio wysoką rangę, ale również dlatego, że okres przygotowań zamierzamy wykorzystać na promocję studiów okrętowych. Obchody zorganizujemy wspólnie z dwoma szczególnie bliskimi nam organizacjami: Związkiem Pracodawców Forum Okrętowe, którego jesteśmy członkiem i który mocno wspiera nas w naszej działalności, oraz Bractwem Okrętowym KOGA, który zrzesza absolwentów Instytutu Budowy Okrętów - powiedział dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej dr hab. inż. Mariusz Deja.
- Kształcenie w Instytucie Budowy Okrętów to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale również emocjonalny związek z uczelnią, na której spędzamy najpiękniejsze lata swojego życia, związane z wchodzeniem w dorosłość. Tworzą się przyjacielskie związki utrzymywane później przez lata, niestety znacznie więcej kontaktów jest traconych. Wspólnie z Bractwem Okrętowym KOGA chcemy pomóc je odbudować, a obchody jubileuszu są doskonałą okazją do spotkania rozsianych po całym świecie absolwentów naszej uczelni - stwierdził dyrektor Biura Związku Pracodawców Forum Okrętowe Ireneusz Karaśkiewicz.
- Instytut Budowy Okrętów był i jest ikoną, która stanowi symbol odrębnej tożsamości Politechniki Gdańskiej w odróżnieniu od innych uczelni w Polsce, właśnie ze względu na jej morski charakter. Należy do uznanych i docenianych ośrodków kształcenia. Istnienie Instytutu Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej było i ma fundamentalne znaczenie dla przemysłu okrętowego w Polsce. W ciągu 80 lat jego istnienia mury uczelni opuściło tysiące absolwentów, których umiejętności są cenione na całym świecie - dodał dyrektor FO.
Integracja absolwentów
- Budowa silnej społeczności okrętowców to tworzenie etosu naszej branży, ale również nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów międzyludzkich. Celem i ambicją Bractwa Okrętowego KOGA jest integracja wszystkich absolwentów Instytutu Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej, wymiana informacji oraz budowa dobrze rozumianego poczucia „elitarności” naszej branży. Chcąc zbudować silną społeczność okrętowców jest to niezbędne. A spotkanie z okazji Światowego Zjazdu Okrętowców, do organizacji którego już się zabraliśmy, jest świetną do tego okazją - podkreślił z kolei prezes zarządu Bractwa Okrętowego KOGA Edmund Ledwoń.
Więcej informacji wkrótce
- Niebawem utworzymy stronę internetową wydarzenia, na której będziemy przekazywać informacje z postępów organizacyjnych oraz będzie możliwość zapisania się do uczestnictwa w zjeździe. O naszych działaniach będzie regularnie informował nasz patron medialny – Portalmorski.pl. Przed nami dużo pracy, a czasu wbrew pozorom jest niewiele. Zabieramy się więc ostro do pracy - deklaruje koordynator Światowego Zjazdu Okrętowców dr hab. inż. Damian Bocheński.
Stowarzyszenia Forum Okrętowy i Bractwo Okrętowe KOGA objęły patronat organizacyjny nad wydarzeniem, natomiast patronat medialny sprawował będzie PortalMorski.pl.
-
2025-01-21
Nowy program międzykulturowy - zapisz się!