PGE Baltica partnerem strategicznym X edycji Morskiej Energetyki Wiatrowej | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-02-11

PGE Baltica partnerem strategicznym X edycji Morskiej Energetyki Wiatrowej

PGE Baltica partnerem strategicznym X edycji studiów podyplomowych na kierunku morska energetyka wiatrowa
16 grudnia 2024 r. podpisano umowę o partnerstwie, na mocy której PGE Baltica została partnerem strategicznym X edycji studiów podyplomowych na kierunku morska energetyka wiatrowa. X edycja studiów rozpoczęła się w październiku 2024 roku.

Program trwa dwa semestry, podczas których słuchacze zdobywają wiedzę na temat jednej z najprężniej rozwijających się technologii pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, jakim jest offshore wind.

Prof. Mariusz Deja, dziekan WIMiO, zaznaczył wagę współpracy z PGE Baltica. - Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa prowadzi studia podyplomowe dotyczące morskiej energetyki wiatrowej od ponad 5 lat. Ta dynamicznie rozwijająca się branża stawia przed nami wiele wyzwań. Dlatego tak ważna jest współpraca z PGE Baltica – liderem w sektorze offshore wind. Dzięki niej możemy łączyć akademicką wiedzę z praktycznym doświadczeniem, tworząc program kształcenia, który odpowiada na potrzeby rynku - mówił.

Współpraca z PGE Baltica

Politechnika Gdańska, jako pierwsza uczelnia w Polsce, uruchomiła studia podyplomowe o tematyce morskiej energetyki wiatrowej. Zajęcia prowadzą najlepsi specjaliści w branży, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. PGE Baltica, jako partner strategiczny X edycji studiów, jest jednym z najważniejszych przedstawicieli biznesu współtworzących ten kierunek.

PGE Baltica jest częścią Grupy Kapitałowej PGE, największego producenta energii elektrycznej w Polsce. Firma koncentruje się na przygotowaniu, realizacji i eksploatacji projektów morskiej energetyki wiatrowej, które mają kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej kraju. Pod koniec stycznia br. PGE Polska Grupa Energetyczna oraz duński Ørsted podjęli finalną decyzję inwestycyjną (FID) dotyczącą morskiej farmy wiatrowej Baltica 2.

Prezes zarządu PGE Baltica, Bartosz Fedurek, podkreślił znaczenie tego kroku. - Jako spółka projektowa jesteśmy odpowiedzialni za bezpośrednią realizację największych projektów offshore w polskiej części Bałtyku. Odpowiednio wykwalifikowane kadry będą nam niezbędne na wiele lat, zarówno w zakresie planowania, jak i budowy oraz utrzymania morskich farm wiatrowych. Stąd tak istotna synergia działań między światem biznesu i sektorem kształcenia. To duży impuls dla rozwoju gospodarczego, który może przyciągnąć nowe inwestycje do całej polskiej gospodarki i pomóc w tworzeniu nowych miejsc pracy - dodał.

Zainteresowanie studiami podyplomowymi z zakresu morskiej energetyki wiatrowej stale rośnie. Rekrutacja prowadzona jest co semestr, a do tej pory na studia uczęszczało już 530 słuchaczy. Dzięki zajęciom prowadzonym przez ekspertów z branży, absolwenci są doskonale przygotowani do pracy w sektorze energetyki odnawialnej.

PGE Baltica była także partnerem strategicznym VI oraz VIII edycji studiów podyplomowych na kierunku morska energetyka wiatrowa.

Studia prowadzone są we współpracy oraz pod patronatem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej.

81 wyświetleń