Data dodania: 2025-03-27
Kariera po WIMiO: mgr inż. Wojciech Rytlewski [SYLWETKA ABSOLWENTA]
![Kariera po WIMiO: mgr inż. Wojciech Rytlewski [SYLWETKA ABSOLWENTA]](https://pg.edu.pl/files/wimio/styles/aktualnosci_pelny/public/2025-03/Rytlewski-21.jpg?itok=1bkK87UJ)
Kariera zawodowa Wojciecha Rytlewskiego zaczęła się w roku 2011. Był wówczas koordynatorem projektów NPI w Dellner (do 2013 r.), następnie pracował jako inżynier oraz manager projektów w VTS sp. z. o. o. (2013 – 2015). W latach 2015 – 2022 pełnił funkcje kierownika oraz dyrektora ds. badań i rozwoju w Mercor S.A.
Jakie możliwości, według Ciebie, oferują studia na WIMiO?
Otwierają wiele drzwi: tak samo do kariery naukowej i badawczej, jak również w przemyśle i usługach.
Czego nauczyłeś się na studiach?
Od drugiego roku łączyłem już pracę zawodową ze studiami dziennymi. Studia na tamtym etapie wprowadzały mnie w świat teorii, którą później realizowałem w praktyce. Nauczyły mnie również dyscypliny oraz kreatywności, która była nie raz potrzebna przy wyzwaniach łączenia pracy zawodowej ze studiowaniem dziennym.
Twoje największe osiągnięcie na studiach
Otrzymanie stypendium naukowego, które pozwoliło mi swobodniej dysponować budżetem w tamtym okresie. Osiągnięciem naukowym było połączenie mojej pracy magisterskiej z uzyskaniem pierwszego w moim życiu wzoru użytkowego – współdzielonego z moim tatą.
Co byś poradził studentom pierwszego roku?
Maksymalnie wykorzystujcie ten czas na rozwój.
W tym okresie ważne jest, żeby przestać „zakuwać”. Istotniejsze jest zrozumienie zagadnień czy procesów omawianych na wykładach i ćwiczeniach. Wiele razy na studiach myślałem, że to niepotrzebna teoria. Później, skonfrontowany z przemysłem, przekonywałem się, że pewne rzeczy trzeba wiedzieć: jak coś policzyć i rozwiązać również teoretycznie.
Równie istotne jest niezostawianie nauki na ostatnią chwilę. Takie podejście pozwalało mi podchodzić do egzaminów pewnym w swoje umiejętności czy wiedzę – bez stresu. Na bazie własnego doświadczenia podpowiedziałbym również, że warto pytać i szukać pomocy. Tak samo wykładowców, jak i swoich kolegów ze studiów. Dobra „giełda” pozwoliła mi zaoszczędzić cenne godziny, które później mogłem poświęcić na inne wyzwania.
Ostatnią radą, jaką bym udzielił to znalezienie równowagi pomiędzy nauką a życiem prywatnym. Sport oraz dobra organizacja życia pozwalają oderwać się od trudów życia akademickiego. Ważne żeby znaleźć balans.
Twoje największe osiągnięcie zawodowe
Codziennie robię małe kroki, żeby osiągać duże rzeczy. Nie ma jednego osiągnięcia, które chciałbym szczególnie wyróżnić. Wiele razy w zespołach, które prowadziłem, ze śmiechem wracamy do różnych procesów i projektów, realizowanych przez nas kiedyś. Dzisiaj podchodzimy do nich zupełnie inaczej – ten rozwój daje dużo satysfakcji.
Realizowane ciekawe projekty
Do większości projektów, które realizowałem, podpisałem umowy NDA i o zachowaniu poufności. To jeden z aspektów tworzenia rozwiązań kreujących rynek i przewagę konkurencyjną.