Spotkanie nauki z przemysłem. IX posiedzenie Rady Przedsiębiorców na WIMiO | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-03-28

Spotkanie nauki z przemysłem. IX posiedzenie Rady Przedsiębiorców na WIMiO

Spotkanie nauki z przemysłem. IX posiedzenie Rady Przedsiębiorców na WIMiO
IX Posiedzenie Rady Przedsiębiorców (Klastra Przedsiębiorców) odbyło się w miniony czwartek na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Frekwencja była rekordowa – w wydarzeniu wzięło udział około 70 przedstawicieli przemysłu.

Rada Przedsiębiorców (Klaster Przedsiębiorców) działająca na WIMiO wspiera uczelnię w zakresie prac nad dostosowaniem oferty edukacyjnej do aktualnych potrzeb rynku pracy. Firmy i wydział współpracują ze sobą w procesie definiowania efektów kształcenia i formułowaniu programów kształcenia, a także w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń.

Posiedzenie otworzył dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa – prof. Mariusz Deja.

Dr inż. Marek Chodnicki, prodziekan ds. współpracy zaprezentował możliwości wspólnych działań Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa z  biznesem. Przedstawił również założenia projektu SHINE - Strategic Higher-education Initiative for Networking and Engineering: Innovative Concurrent Engineering Methodologies and Teaching Scenarios, którego Politechnika Gdańska jest liderem.

Członkowie Koła Studentów Techniki Okrętowej Korab zaprezentowali swoje działania i projekty. Opowiedzieli o zawodach, w których uczestniczyli, o zbudowanych przez nich: łodzi solarnej, rowerach wodnych; sekcji podwodnej i sekcji zdalnie sterowanych łódek RC.

Prof. Wojciech Litwin, dyrektor Instytutu Budowy Okrętów przedstawił ofertę IBO dla przemysłu.

Prof. Justyna Szostak zaprezentowała wykład na temat doktoratów przemysłowych, które kształtują przyszłość wysoko wyspecjalizowanej kadry w Polsce.

Na zakończenie posiedzenia specjaliści z WIMiO oprowadzili uczestników po instytutowych i wydziałowych laboratoriach. Dr inż. Jakub Kowalski (Laboratorium Mechaniki Materiałów i Konstrukcji), mgr inż. Jacek Frost (Laboratorium Maszyn i Systemów Okrętowych) oraz prof. Paweł Dymarski (Basen Modelowy) przedstawili przedsiębiorcom możliwości współpracy.

Dzięki powołaniu Rady Przedsiębiorców (Klastra Przedsiębiorców) studenci i naukowcy korzystają  między innymi z praktyk i staży w prężnie rozwijających się firmach, z programów stypendialnych, szkoleń, kursów, studiów podyplomowych czy warsztatów przemysłowych. To również ogromna wartość dla firm, które zyskują wykwalifikowanych pracowników.

57 wyświetleń