Data dodania: 2025-04-29
100 lat KSTO KORAB! Studenci wydali książkę o historii koła

Książka zawiera przedruki z opracowań przedwojennych i z okresu po zakończeniu wojny, opracowania współczesne oraz bogaty zbiór fotografii dokumentujących różne wydarzenia z całego okresu działalności KSTO Korab. Zaprezentowano tu interesujące wspomnienia osób zaangażowanych w działania organizacji, dotyczące m.in. udziału i osiągnięć w zawodach International Waterbike Regatta, prac nad konstrukcjami łodzi solarnych czy też codziennego życia koła.
- Tworzenie projektów, rozwój naukowy, poszerzanie horyzontów to główne cele przyświecające członkom koła od początku jego istnienia W naszej książce zebraliśmy historie wielu pokoleń, które kierowały się właśnie tymi celami, dlatego publikacja z pewnością będzie niezwykle interesującą lekturą zarówno dla byłych, jak i obecnych członków KSTO Korab, a także dla wszystkich osób zainteresowanych szeroko pojmowaną kulturą morską. Chcielibyśmy podziękować za nieocenione wsparcie Jego Magnificencji Rektorowi Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztofowi Wildemu, dzięki któremu książka mogła się ukazać. – podkreślają studenci.
Koło Naukowe KSTO Korab powstało w 1924 roku z inicjatywy m. in. Aleksandra Potyrały, inżyniera okrętownictwa i profesora Politechniki Gdańskiej, zasłużonego w dziedzinie budownictwa okrętowego w Polsce i współtwórcy Polskiego Rejestru Statków. Pierwszym prezesem koła był Albin Witek, nestor okrętowców polskich.
Międzynarodowe sukcesy
Studenci KSTO Korab co roku odnoszą sukcesy w międzynarodowych zawodach, między innymi w regatach zbudowanych przez nich rowerów wodnych i wyścigach łodzi solarnych. W regatach zdobyli w sumie 5 złotych, 5 srebrnych i 5 brązowych medali (w latach 2004-2024); oraz 6 złotych i 2 srebrne medale w wyścigach łodzi solarnych.
Do największych sukcesów studentów należą:
- 1. miejsce DONG Energy Solar Challenge 2010, 2011 oraz 2014
- 1. miejsce IWR 2006, 2008, 2010, 2017
- Czerwona Róża 2007
W ubiegłym roku studenci wzięli udział w trzech konkurencjach:
- International Waterbike Regatta Flensburg 2024 - II miejsce w klasyfikacji generalnej jednostką "Rektor",
- Monaco Energy Boat Challenge 2024 - pierwsza dziesiątka w klasyfikacji generalnej,
- Sardinia Innovative Boat Week 2024 - II miejsce w klasyfikacji generalnej.
Różnorodne projekty
Przez ponad sto lat KSTO Korab przeszło przeszedł wiele zmian, studenci pracują nad różnorodnymi projektami, korzystając z możliwości, o których poprzednie pokolenia mogły jedynie marzyć.
KSTO Korab tworzy cztery sekcje: sekcję rowerów wodnych napędzanych siłą mięśni (do tej pory zbudowano 4), sekcję łodzi solarnych (6 konstrukcji, jedna w ciągłym rozwoju), sekcję podwodnej (nurkowanie i pojazd podwodny Nautilus) oraz sekcję zdalnie sterowanych łodzi RC.
Opiekunami koła są dr inż. Wojciech Leśniewski i dr inż. Cezary Żrodowski.
Premiera książki odbędzie się podczas Światowego Zjazdu Okrętowców, który odbędzie się na Politechnice Gdańskiej 21 czerwca 2025 r.