Kariera po WIMiO: mgr inż. Anita Perzan [SYLWETKA ABSOLWENTA] | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-04-03

Kariera po WIMiO: mgr inż. Anita Perzan [SYLWETKA ABSOLWENTA]

Kariera po WIMiO: mgr inż. Anita Perzan [SYLWETKA ABSOLWENTA]
Mgr inż. Anita Perzan to kolejna absolwentka oceanotechniki, która podzieliła się z nami swoim doświadczeniem zawodowym w cyklu „Kariera po WIMiO”. Dziś spełnia marzenia – jest kierownikiem produkcji i technologiem kompozytu w Sunreef Yachts w Ras Al Khaimah (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Pełni również funkcję biegłego sądowego w zakresie budowy łodzi i szkutnictwa przy Sądzie Okręgowym w Białymstoku.

Anita Perzan ukończyła specjalności: zarządzanie i marketing w gospodarce morskiej (inż.) oraz projektowanie statków i urządzeń oceanotechnicznych (mgr).

Jakie możliwości, według Ciebie, otwierają studia na WIMiO?

Uważam, że absolwent WIMiO posiada obszerną wiedzę o budowie i projektowaniu statków i jachtów. Nauka logicznego myślenia w połączeniu z wiedzą techniczną podczas studiów pozwala na objęcie stanowisk od tych związanych z projektowaniem, przez budowę, aż po zarządzanie produkcją.

Powiedzmy sobie szczerze, że ukończenie studiów na tym wydziale jest naprawdę trudne, krążą o tym legendy, sam program studiów, jak i przedmioty są naprawdę wymagające, jednakże wydział jest na tyle prestiżowy nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie, że znalezienie pracy w zawodzie nie stanowi żadnego problemu zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dodam również, że na świecie jest bardzo mało osób z wykształceniem okrętowym.

Czego nauczyłaś się na studiach?

Przede wszystkim logicznego myślenia, łączenia teorii z praktyką a z czasem pokory, samodzielności i samozaparcia.

Twoje najważniejsze osiągnięcie na studiach

Dzięki możliwościom przeróżnych praktyk zawodowych organizowanych przez Pana Dariusza Dudę, (którego serdecznie pozdrawiam), w ramach pracy dyplomowej miałam możliwość współtworzyć dokumentację technologiczno-produkcyjną prototypu jednego z jachtów żaglowych Sun Odyssey firmy Delphia Yachts.

Ukończyłam również szkolenie z inspektora powłok malarskich co pomogło mi później w zdobyciu uprawnień biegłego sądowego w zakresie budowy łodzi i szkutnictwa przy Sądzie Okręgowym w Białymstoku.

Co poradziłabyś studentom pierwszego roku?

Wybór studiów jest trudną decyzją w życiu każdego maturzysty. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że nie zawsze wybieramy to, co nas pasjonuje w życiu. Mamy na barkach wielkie oczekiwania rodziny oraz strach o przyszłość.

Oceanotechnika i okrętownictwo jest obszerną dziedziną. Na pierwszym roku warto poszukać i sprawdzić, co tak naprawdę nas interesuje i podążać w tym kierunku. Mój wybór padł na produkcję jachtów z laminatu poliestrowo-szklanego.

Poradziłabym również studentom uczęszczanie na  dodatkowe zajęcia oferowane przez wykładowców, targi pracy czy inwestowanie w przeróżne kursy w większości opłacane przez wydział.

Mogę szczerze powiedzieć, że na pierwszym roku studiów nie byłam orłem i miałam wiele razy myśli, że nie dam rady, że to jednak nie dla mnie. Jednak dzięki uporowi i samozaparciu spełniłam cel, który na początku studiów wydawał się nie do osiągniecia. I tak oto dziś jestem szczęśliwym kierownikiem produkcji w potężnej firmie, w arabskim kraju na końcu świata.

Studencie pierwszego roku – jeśli teraz to czytasz – proszę, nie poddawaj się, nie rób tego błędu, co moi koledzy z kierunku i nie rezygnuj zbyt szybko, daj sobie czas.

Twoje największe osiągnięcie zawodowe?

W 2022 roku otrzymałam telefon od mojego obecnego szefa z propozycją pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jako młoda i pełna wrażeń osoba zgodziłam się natychmiast, nie zważając na nic. Celem mojego wyjazdu było zaangażowanie w znalezienie dogodnego miejsca do przyszłej produkcji katamaranów oraz pomoc w otwarciu owego zakładu produkcyjnego, zatrudnieniu i wyszkoleniu przyszłych pracowników.

I tak oto po dwóch latach ciężkiej pracy mamy świeżo wybudowaną stocznię o powierzchni 65,000 m2 oraz ponad 600 pracowników na pokładzie z przeróżnych stron świata.

Realizowane projekty

Aktualnie zajmuję się produkcją nowych, hybrydowych modeli katamaranów (od 55 do 111 stóp). Oprócz ścisłej współpracy z biurem konstrukcyjnym, uczę nowo zatrudnionych pracowników, wytwarzania elementów mało- i wielkogabarytowych z laminatów poliestrowo-szklanych oraz epoksydowych.

6 wyświetleń