W Gdańsku buduje się statki! Wodowanie (i studenci) w Karstensen Shipyard Poland | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-04-17

W Gdańsku buduje się statki! Wodowanie (i studenci) w Karstensen Shipyard Poland

W Gdańsku buduje się statki! Wodowanie (i studenci) w Karstensen Shipyard Poland
Nauka w praktyce – i to spektakularnej – na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Studenci transportu i logistyki wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu – wodowaniu trawlera - nowoczesnego statku rybackiego zbudowanego przez Karstensen Shipyard Poland dla islandzkiego armatora Skinney Thinganes.

Statek ma ponad 75 metrów długości i 16 metrów szerokości, przeznaczony jest do połowu ryb dennych. Jego wyposażenie umożliwia transport żywych ryb. Statek Asgrimur Halldorsson został zwodowany rufą z tzw. pochylni wzdłużnej. Tym bardziej było to wyjątkowe widowisko, ponieważ zwykle stosuje się technikę zalewania suchego doku.

Studenci wzięli udział w wydarzeniu w ramach wykładu.

- Studenci mieli okazję zobaczyć, jak wiadomości teoretyczne, zdobyte podczas wykładu, przekładają się na efekt pracy w stoczni – mówiła dla TVP3 Gdańsk dr inż. Milena Supernak z Instytutu Budowy Okrętów.

Materiał TVP3 Gdańsk

Statek był budowany od czerwca 2024 roku – jest częściowo wyposażony. Pozostałe urządzenia trafią na jednostkę w Skagen. (Dania). Jej portem macierzystym będzie Hornafjordur (Islandia).

Prace nad jednostką

Jednostkę budowano od czerwca 2024 r. Zakres prac w Gdańsku obejmował instalację najważniejszych systemów okrętowych. Zamontowano m.in. silnik główny i pomocniczy, przekładnię napędu głównego, trzy stery strumieniowe, windę cumowniczą, maszynkę i płetwę sterową, a także wał napędowy ze śrubą. Pozostałe urządzenia na statku zostaną zamontowane w duńskim Skagen – dalsze prace potrwają 7-8 miesięcy.

W Gdańsku buduje się statki

Karstensen Shipyard powołała spółkę „Karstensen Shipyard Poland” w lipcu 2018 roku. Nowy oddział przejął pełną odpowiedzialność za produkcję kadłubów statków, co umożliwia stoczni pełną kontrolę nad procesem budowy – od etapu projektowania, przez wykonanie, aż po wyposażenie jednostek w całości.

21 wyświetleń