Polski przemysł dla energetyki jądrowej: kursy dla studentów i płatne praktyki w branży | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-05-21

Polski przemysł dla energetyki jądrowej: kursy dla studentów i płatne praktyki w branży

Polski przemysł dla energetyki jądrowej: kursy dla studentów i płatne praktyki w branży
Kursy doszkalające w zakresie energetyki jądrowej i płatne praktyki w przemyśle energetycznym. Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, w odpowiedzi na rosnące potrzeby kadrowe w energetyce jądrowej, uruchamia specjalny program „nuklearyzacji” kierunków technicznych (niejądrowych). Jego celem jest podniesienie kompetencji studentów uczelni technicznych w regionie.

Nuklearyzacja kierunków technicznych to inicjatywa realizowana w ramach pakietu działań koordynowanego przez Ministerstwo Przemysłu. Politechnika Gdańska, obok czterech innych wiodących uczelni technicznych w Polsce, uczestniczy w tym działaniu.

Etap I – kursy doszkalające

- Pierwszym etapem programu jest wprowadzenie studentów kierunków technicznych niezwiązanych bezpośrednio z energetyką jądrową w podstawowe zagadnienia tej dziedziny. Kursy są skierowane m.in. do studentów takich kierunków jak: energetyka, inżynieria mechaniczna, elektrotechnika, inżynieria środowiska, budownictwo, inżynieria chemiczna, fizyka techniczna, inżynieria materiałowa i innych pokrewnych – podkreśla prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. nauki, dyrektor Instytutu Energii na WIMiO.

Kurs obejmie następujące tematy:  podstawy fizyki reaktorów jądrowych, podstawy technologii jądrowych, technologię i eksploatację elektrowni jądrowych, jądrowy cykl paliwowy, bezpieczeństwo jądrowe, ochronę radiologiczną, materiały inżynierskie dla energetyki jądrowej, regulacje prawne w energetyce jądrowej oraz elementy zarządzania projektami jądrowymi.

Celem kursów jest wprowadzenie uczestników w podstawowe zagadnienia energetyki jądrowej oraz przygotowanie ich do przyszłej pracy w polskich firmach realizujących dostawy lub usługi dla sektora jądrowego – zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.

Z kursów mogą korzystać również studenci spoza Politechniki Gdańskiej. Planowane są trzy 30-godzinne szkolenia: kurs pilotażowy planowany jest na przełom czerwca i lipca 2025 r, dwa kolejne zostaną przeprowadzone na początku semestru zimowego.

Płatne praktyki w przemyśle

Drugi filar programu to organizacja płatnych praktyk w polskich przedsiębiorstwach uczestniczących w łańcuchu dostaw dla sektora jądrowego lub aspirujących do włączenia się w takie struktury. Dzięki praktykom studenci zdobędą praktyczne doświadczenie oraz poznają procesy realizacji zamówień i projektów dla energetyki jądrowej.

Praktyki będą organizowane we współpracy z firmami, które realizują dostawy lub usługi na rzecz energetyki jądrowej – zarówno krajowej, jak i międzynarodowej.

Zgłoszenia chęci udziału w kursach doszkalających można przesyłać do 10 czerwca 2025 r. (instrukcja dot. przesyłania zgłoszeń dostępna jest na stronie internetowej).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kursów i praktyk, dołącz do spotkania online, które odbędzie się 28 maja (środa) o 16:00 na platformie MS Teams.

Firmy zainteresowane udziałem w programie praktyk serdecznie zapraszamy do kontaktu. Spotkanie dla przedsiębiorców odbędzie się 28 maja w godzinach 14:30-15:30 na MS Teams.

Masz pytania? Napisz na adres: nuklearyzacja@pg.edu.pl

Szczegółowe informacje, formularze zgłoszeniowe i linki do spotkań znajdują się na stronie internetowej poświęconej programowi.

DODATKOWE INFORMACJE


Finansowanie

Działanie finansowane w ramach wdrażania energetyki jądrowej w Polsce (program PPEJ), w ramach umowy zawartej z Ministerstwem Przemysłu (umowa nr 63/MP/2025)

Ministerstwo Przemysłu Polski Atom

30 wyświetleń