Data dodania: 2025-07-17
Kariera po WIMiO: mgr inż. Piotr Jędrzejewski [SYLWETKA ABSOLWENTA]
![Kariera po WIMiO: mgr inż. Piotr Jędrzejewski [SYLWETKA ABSOLWENTA]](https://pg.edu.pl/files/wimio/styles/aktualnosci_pelny/public/2025-07/str%20%2833%29.png?itok=MBrLbZtN)
Na początku zajmował się projektowaniem układów hydraulicznych, doborem poszczególnych elementów i wsparciem działu handlowego. Według niego początek pracy po studiach to moment intensywnej nauki, kiedy wiedzę i umiejętności ze studiów uzupełnia się o praktyczne podejście do pracy inżyniera. Kolejnym dużym etapem była praca przy wdrożeniu nowego oprogramowania ERP. Praca w zespole wdrożeniowym była dla Piotra okazją do zdobycia wiedzy dotyczącej zarządzania zasobami w firmie i szerszego spojrzenia na działalność handlową. Kolejny krok to realizacja projektu badawczo-rozwojowego skupiającego się na zastosowaniu druku 3D z metalu w hydraulice siłowej.
- Prace R&D są niezwykle ciekawe, bo daje to okazję na tworzenie unikalnych projektów i udział przy wprowadzaniu na rynek technologii, która rozwija się bardzo dynamicznie w ostatnich latach. Moja pierwsza styczność z drukiem 3D miała miejsce właśnie dzięki pracy i bardzo szybko to zagadnienie stało się moją wielką pasją – mówi absolwent WIMiO.
Jakie możliwości, według Ciebie, otwierają studia na WIMiO?
Studia na WIMiO dają naprawdę szerokie możliwości pracy jako inżynier, a jeżeli wykształcenie jest poparte zainteresowaniem i chęcią rozwoju w danej branży, to zdecydowanie można znaleźć ciekawe zatrudnienie.
Twoje największe osiągnięcie na studiach
Wyróżnienie w konkursie im. prof. Romualda Szczęsnego na najlepszą pracę dyplomową Politechniki Gdańskiej w 2020 roku. Wspólnie z kolegą - mgr inż. Mateuszem Kuczykiem - w ramach pracy magisterskiej, zaprojektowaliśmy koncepcyjne rozwiązanie elektrycznego zespołu trakcyjnego kolei podwieszanej. W oparciu o naszą pracę opublikowaliśmy cykl czterech artykułów naukowych.
Czego nauczyłeś się na tych studiach?
Po pierwsze, studia dały mi solidne podstawy do projektowania i modelowania komputerowego. Po drugie, wiedza zdobyta z hydrauliki siłowej była dla mnie naprawdę przydatna i w czasie kariery zawodowej zdarzało mi się wracać do materiałów ze studiów - zeszyty z przedmiotów hydraulicznych trzymam w pracy do dziś.
Ostatnia rzecz, która może być mniej oczywista, to organizacja pracy. Na studiach były takie semestry, kiedy nawarstwiało się wiele przedmiotów i projektów. Umiejętność odpowiedniego zarządzania czasem i określania priorytetów jest bardzo istotna w pracy zawodowej, gdzie często pracuje się pod presją czasu.
Co byś poradził studentom pierwszego roku?
Bądźcie otwarci na wszystkie możliwości, jakie pojawiają się na studiach. Korzystajcie z dodatkowych szkoleń i kursów. Szukajcie praktyk i staży, bo każde doświadczenie jest przydatne i rozwija Wasze kompetencje. Na początku studiów jest więcej teoretycznych przedmiotów, ale nie zrażajcie się, bo potem przydaje się to w praktycznych zastosowaniach i projektach, nad którymi będziecie pracować. Myślę, że w trakcie studiów warto znaleźć jeden obszar, który interesuje Was najbardziej w ramach Waszego kierunku/specjalności i rozwinąć jak najbardziej kompetencje w tej dziedzinie. Ta jedna rzecz może stać się motorem napędowym na początku Waszej kariery zawodowej. U mnie tak było z hydrauliką siłową. Starałem się robić jak najwięcej projektów w tej dziedzinie i później znalazłem pracę w firmie z tej branży.
Twoje największe osiągnięcie zawodowe
Nie wskazałbym tutaj jednego osiągnięcia. To cały proces wdrażania innowacyjnej technologii – druku 3D z metalu. Obecnie w pracy zajmuję się rzeczami, o których nawet nie myślałem na studiach. Projektowanie pod druk 3D z metalu jest dużym wyzwaniem, ale daje też ogromne możliwości optymalizacji elementów i całych złożeń, gdzie czasami ograniczamy masę konstrukcji o kilkadziesiąt procent. Nie jest to niemożliwe do osiągnięcia innymi metodami wytwarzania.
Realizowane ciekawe projekty
Odkąd zajmuję się projektowaniem pod druk 3D z metalu, większość projektów jest unikalna i ciekawa. Zazwyczaj wymaga zupełnie innego podejścia niż obróbka ubytkowa, a czasami trzeba połączyć możliwości, jakie daje druk 3D z obróbką skrawaniem. Wymaga to współpracy wielu osób, żeby projekt zapewnił odpowiednie rezultaty. Jeśli dodamy do tego projektowanie generatywne, które uzupełnia się idealnie z drukiem 3D, mamy bardzo szeroki wachlarz możliwości przy realizacji projektów.
-
2025-07-18
MaCGregor poszukuje studentów na staż