Data dodania: 2025-07-15
TECoNaut: "zapomniany" jacht zyska nowe życie. Tak będzie wyglądać w środku

Celem Politechniki Gdańskiej, jako partnera projektu TECoNaut jest pokazanie, że zrównoważone żeglarstwo to coś więcej niż nowoczesne materiały i eko-napędy. To także ratowanie jachtów, które latami pozostają zapomniane – w marinach, czy - po prostu - gdzieś za domem. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników i studentów Politechniki Gdańskiej (ale nie tylko) oraz wsparciu uczelni i sponsorów w ramach programu „Żeglarstwo na PG”, rozpoczęto kompleksową renowację jachtu MicroPolo.
Funkcjonalne wnętrze
Aktualnie trwają prace nad koncepcją nowej zabudowy wnętrza jachtu, którą, w ramach pracy licencjackiej, opracował Michał Warmiński, student wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, pod kierunkiem dr. hab. sztuki Pawła Gełesza z Instytutu Budowy Okrętów. Przyjęto założenie, że zabudowa jachtu wykonana będzie przede wszystkim z prostych materiałów - obrabianych jednoosiowo płyt, np. sklejki szkutniczej lub innego materiału najlepiej pochodzącego z recyklingu.
- Koncepcja nowej zabudowy wnętrza jachtu opiera się na przejrzystości, intuicyjności oraz prostocie wykonania. Strefy użytkowe niewielkiego wnętrza zostały zredefiniowane w celu zwiększenia komfortu załogi podczas krótkich rejsów. Blat stolika zostanie podniesiony ponad skrzynię mieczową oraz powiększony. Jego prawe skrzydło po rozłożeniu połączy się z obudową lodówki i stworzy przestronną strefę roboczą. Miejsca siedzące zyskają oparcia połączone z funkcją otwartej, łatwo dostępnej przestrzeni do przechowywania. Jaskółki zostaną wykonane ze recyklingowych żagli, by podkreślić marynistyczny klimatu jachtu – podkreśla dr hab. sztuki Paweł Gełesz.
Ponadto pod lukiem wejściowym znajdzie się miejsce na kosze na śmieci z możliwością segregacji. Z kolei dla lepszego rozpraszania światła oraz optycznego powiększenia wnętrza kabiny całość jej przestrzeni utrzymana będzie w jasnej kolorystyce. Również tapicerka zostanie wykonana z materiałów wtórnych.
Wodowanie jachtu MicroPolo planowane jest na 2026 rok.
Ekologiczne budownictwo morskie
Projekt TECoNaut ma na celu promowanie wykorzystania zrównoważonych materiałów w przemyśle żeglarskim, opracowanych przy użyciu najnowocześniejszych technologii, napędzając wyścig w kierunku transformacji ekologicznej i możliwości zatrudnienia oferowanych przez „ekologiczne” budownictwo morskie.
Projekt składa się z firm nautycznych i instytucji z siedmiu krajów: Hiszpanii, Francji, Grecji, Belgii, Niemiec, Turcji i Polski (Politechnika Gdańska, Polboat).