Data dodania: 2026-06-22
Inż. Marcin Waryś na międzynarodowej konferencji. Student WIMiO wygłosił referat
Konferencja, zorganizowana przez Katedrę Energetyki Politechniki Krakowskiej, odbyła się w dn. 20-22 maja 2026. Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata objął wydarzenie patronatem honorowym.
- W swoim wystąpieniu zaprezentowałem wyniki badań dotyczących możliwości zwiększenia sprawności reaktora wysokotemperaturowego VHTR poprzez odzysk ciepła odpadowego w Organicznym Obiegu Rankine’a (ORC) oraz wykorzystanie energii słonecznej z systemu koncentracji promieniowania słonecznego (CSP) – mówił Marcin Waryś.
- Omówiłem wpływ zastosowanych rozwiązań na efektywność pracy hybrydowego układu energetycznego oraz możliwości ich wykorzystania w warunkach północnej Polski. Przedstawione wyniki wskazują, że odzysk ciepła może znacząco poprawić wykorzystanie energii w systemie, natomiast efektywność technologii CSP jest silnie uzależniona od lokalnych warunków nasłonecznienia – dodał.
Spotkanie nauki z przemysłem
Konferencja była świetną okazją do wymiany wiedzy oraz doświadczeń w międzynarodowym środowisku nauki i przemysłu. Tematyka wydarzenia obejmowała zagadnienia związane m.in. z paliwami i źródłami energii, energetyką cieplną, odnawialnymi źródłami energii oraz aspektami ekonomicznymi, ekologicznymi i społecznymi funkcjonowania sektora energetycznego.
Inż. Marcin Waryś realizuje program Indywidualnych Studiów Badawczych nr. 30/1/2025/IDUB/III.1/ISB pod opieką dr. inż. Pawła Ziółkowskiego.
Wyjazd konferencyjny został sfinansowany ze środków programu RADIUM nr. 1/2/2025/IDUB/III.a/Ra.
-
2026-06-22
Wyrazy głębokiego współczucia