Inż. Marcin Waryś na międzynarodowej konferencji. Student WIMiO wygłosił referat | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2026-06-22

Inż. Marcin Waryś na międzynarodowej konferencji. Student WIMiO wygłosił referat

Inż. Marcin Waryś na międzynarodowej konferencji. Student WIMiO wygłosił referat
Fot. Politechnika Krakowska
Inż. Marcin Waryś, student kierunku energetyka jądrowa (II st.), wziął udział w VII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Współczesne Technologie i Urządzenia Energetyczne”. Podczas wydarzenia wygłosił referat pt. „Evaluation of VHTR Cycle Efficiency through Known Brayton Cycle Enhancements and Solar Energy Utilisation”, którego współautorami byli również dr inż. Paweł Ziółkowski oraz prof. Dariusz Mikielewicz. 

Konferencja, zorganizowana przez Katedrę Energetyki Politechniki Krakowskiej, odbyła się w dn. 20-22 maja 2026. Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata objął wydarzenie patronatem honorowym.

- W swoim wystąpieniu zaprezentowałem wyniki badań dotyczących możliwości zwiększenia sprawności reaktora wysokotemperaturowego VHTR poprzez odzysk ciepła odpadowego w Organicznym Obiegu Rankine’a (ORC) oraz wykorzystanie energii słonecznej z systemu koncentracji promieniowania słonecznego (CSP) – mówił Marcin Waryś.

- Omówiłem wpływ zastosowanych rozwiązań na efektywność pracy hybrydowego układu energetycznego oraz możliwości ich wykorzystania w warunkach północnej Polski. Przedstawione wyniki wskazują, że odzysk ciepła może znacząco poprawić wykorzystanie energii w systemie, natomiast efektywność technologii CSP jest silnie uzależniona od lokalnych warunków nasłonecznienia – dodał.

Spotkanie nauki z przemysłem

Konferencja była świetną okazją do wymiany wiedzy oraz doświadczeń w międzynarodowym środowisku nauki i przemysłu. Tematyka wydarzenia obejmowała zagadnienia związane m.in. z paliwami i źródłami energii, energetyką cieplną, odnawialnymi źródłami energii oraz aspektami ekonomicznymi, ekologicznymi i społecznymi funkcjonowania sektora energetycznego.

Inż. Marcin Waryś realizuje program Indywidualnych Studiów Badawczych nr. 30/1/2025/IDUB/III.1/ISB pod opieką dr. inż. Pawła Ziółkowskiego.

Wyjazd konferencyjny został sfinansowany ze środków programu RADIUM nr. 1/2/2025/IDUB/III.a/Ra.

1 wyświetlenie