Wyposażone w nowoczesne urządzenia laboratorium umożliwia kompleksowe badania właściwości materiałów, począwszy od skali nano a skończywszy na skali makro. Daje również możliwość badania różnych technologii wytwarzania elementów konstrukcyjnych w powiązaniu z wykorzystywanymi w nich materiałami.
Zaawansowany nanoindenter daje możliwość badania charakterystyk nanowarstw nanoszonych na materiały, jak równie ich przyczepności. Uzupełnieniem jest możliwość obserwacji powierzchni pod mikroskopem elektronowym umawiającym oglądanie nanocząstek oraz wykonywanie identyfikacji z wykorzystaniem metody EDX. Dostępna jest równie obserwacja i rejestracja obrazów za pomocą mikroskopu optycznego.
Tomograf komputerowy umożliwia wykrywanie i ilościową ocenę wad wewnętrznych w elementach konstrukcyjnych wytwarzanych z zastosowaniem różnych technologii (od kucia do metod wtryskowych) oraz w ich połączeniach.
Charakterystykę elementów i technologii stosowanych do ich wytwarzania wzbogaca możliwość dokładnego wyznaczania charakterystyk powierzchni (w tym chropowatości), szczegółowego wymiarowania złożonych elementów konstrukcyjnych i ich porównywania ze wzorcem.
Możliwe są również badania nowoczesnych technologii spajania materiałów w tym z wykorzystanie zrobotyzowanego stanowiska do spawania laserowego oraz symulacji spawania w różnych warunkach, w tym pod wodą. Dodatkowo istnieje możliwość badania zawartości wodoru, zarówno w elementach konstrukcyjnych jak i złączach spawanych.