SimLE to Koło Naukowe, którego celem jest realizacja projektów technicznych. Wierzymy, że praktyczne działania inżynierskie od koncepcji, aż po wykonanie i wdrożenie rozwiązania są najefektywniejszą drogą do przygotowania studentów do ich przyszłej kariery zawodowej czy naukowej. Zadaniem naszego Koła Naukowego jest kreowanie zespołów i wyposażenie ich w środki do rozwiązywania ciekawych problemów inżynierskich. To co wyróżnia SimLE to profesjonalne podejście w działaniu – nasze projekty często mają charakter wdrożeniowy, blisko współpracujemy z przemysłem oraz biznesem.
Obecnie skupiamy się na realizacji następujących projektów:
1.Stardust - dział astronautyczny SimLE
Udało nam się do tej pory zrealizować trzy udane misje, jedna odbyła się w kwietniu 2016 roku. Druga, której celem było poszukiwanie bakterii w stratosferze, odbyła się we wrześniu 2017 roku. Trzecia zaś wiosną 2018 roku. Udało nam się przetestować tworzone rozwiązania. Próbki, które pobraliśmy podczas drugiej misji, zostały przebadane i sklasyfikowane przebadane przez Koło Studentów Biotechnologii PG, z którymi ściśle współpracujemy. Aż 26% zebranego przez nas materiału genetycznego okazało się jeszcze nieopisanymi bakteriami!
W ramach projektu Stardust we współpracy z Kołem Naukowym Medycyny Kosmicznej z Zielonej Góry stworzono misję ANTARES. Wiosną ubiegłego roku wysłano do stratosfery komórki ludzkie, w celu wykonania późniejszych badań, które mają dowieść korelację pomiędzy przyjętą dawką promieniowania, a podwyższonym ryzykiem zapadnięcia na raka. Wyniki badań będą dotyczyć ludzi często przebywających w warunkach podwyższonego promieniowania kosmicznego np. piloci samolotów pasażerskich czy kosmonautów.
W ramach projektu Stradust, wysłaliśmy do stratosfery rzeźbę wykonaną przez studenta Marka Ciszkowskiego w porozumieniu z kołem naukowym "Spaw" z wydziału rzeźby i intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
2. SimBa – tworzenie rakiet aktywnie sterowanych rakiet niskiego pułapu we współpracy z Polskim Towarzystwem Rakietowym.
W ramach projektu, intensywnie rozwija się także współpraca z Polskim Towarzystwem Rakietowym oraz z firmą SpaceForest, które udzielają nam wsparcia merytorycznego. W projekcie SimBa stworzono trzy zespoły (dwa złożone z mechaników oraz jeden z elektroników) które w ramach współpracy zajęli się konstrukcją obiektów o odmiennych parametrach. W ramach projektu powstały już dwie rakiety nazwane: StachurSKY oraz Nabuchodonozor.
3. Seafarer – budowa autonomicznego jachtu żaglowego
Od wiosny 2016 roku pracujemy nad stworzeniem łódki żaglowej, która ma działać w pełni autonomicznie. Zadanie jest trudne do realizacji, ponieważ łódka, musi być w pełni samodzielna, nie ma możliwości zdalnego sterowania, a do tego musi poruszać się tylko dzięki sile wiatru. Do tej pory udało nam się stworzyć kadłub łodzi testowej (o długości około 1,5m), która będzie służyła nam do testów elektroniki i algorytmów sterowania. W tej chwili łódź posiada żagiel, olinowanie, a także elektronikę potrzebną do zdalnego sterowania. Pierwsze udane testy na wodzie już za nami. Obecny stan prac software’owych spełnia zaplanowane założenia w 70% do końca roku akademickiego zakładamy uzyskać planowane 100%. W najbliższym czasie planujemy zrealizować pierwszy w pełni autonomiczny rejs jachtu na Zatoce Puckiej.
4. Skyhawk – budowa symulatora samolotu Cessna 172N
Projekt Skyhawk zakłada zaprojektowanie i budowę symulatora lotów. Zadaniem studentów jest jak najlepsze odwzorowanie zachowań samolotu Cessna 172N. Jest to flagowy projekt SimLE realizowany od początku powstania Koła Naukowego w 2013 roku. Obecnie nasze urządzenie jest funkcjonalnym symulatorem, a sam projekt jest w finalnym etapie realizacji.
Nowe projekty
Wraz z rozpoczęciem 2019 roku w SimLE pojawiły się:
1. DronPol – to inicjatywa studentów zrzeszonych w SimLE działających we współpracy z Doktorem Mariuszem Domżalskim z Wydziału ETI oraz dwojgiem przedstawicieli firmy Intel. Celem przedsięwzięcia jest udział w konkursie AlphaPilot — Lockheed Martin AI Drone Racing Innovation Challenge, w którym głównym zadaniem jest opracowanie systemu autonomicznej kontroli dronem za pomocą technologii uczenia maszynowego. System kontroli będzie miał na celu sterowanie w taki sposób, aby dron pokonał trasę wyścigową w jak najkrótszym czasie. Projekt objęty jest patronatem honorowym Rektora PG.
2. Proteza dłoni – projekt zakłada realizację z pomocą technologii 3D funkcjonalnych modeli dłoni. Studenci planują je zaprojektować oraz wykonać, a następnie przekazać potrzebującym, którzy ze względów finansowych nie mogą sobie pozwolić na zakup profesjonalnej protezy.
Komercjalizacja projektów studenckich – S4T-Solutions for Tommorow
Jednym z celów KN SimLE jest pomoc studentom w zdobyciu wiedzy oraz w przeprowadzeniu projektu na kolejny etap - etap komercjalizacji. Pierwszym pomysłem, który rozwija się w tym kierunku jest autonomiczny dron ze stacją dokującą, mający wspomagać odpowiednie służby podczas akcji pożarniczych. Projekt pomyślnie przeszedł akcelerator Space3ac uzyskując wyróżnienie i jest rozwijany już w formie start-up’u. Projekt funkcjonuje pod nazwą S4T (Solutions for Tommorow), obecnie przechodzi kolejne etapy programu ‘E-pionier’. Zespół ma już za sobą wystąpienie przed komitetem inwestycyjnym, który przyznał studentom 500.000 zł na dalsze działania.
Inicjatywa Garnizon dla Kreatywnych
W ramach inicjatywy „Garnizon dla Kreatywnych” zadaniem członków SimLE było zaprojektowanie zespołu mieszkań w trzykondygnacyjnej kamienicy w Gdańsku na terenie osiedla Garnizon. Tak powstał pierwszy w Polsce prywatny akademik dla członków organizacji studenckiej. W ramach projektu mieszkania zostały wyremontowane i w pełni wyposażone, wybudowano nawet boisko do siatkówki plażowej.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszej działalności, znajdź nas na: www.simle.pl oraz www.facebook.com/SIMLEpl