Dr hab. Mirosław Szybowicz, prof. PP | WIMiO - Politechnika Gdańska

prof. PP

Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej
Politechnika Poznańska

Dr hab. Mirosław Szybowicz, profesor Politechniki Poznańskiej, obecnie pełni funkcję Dziekana Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej oraz przewodniczącego Rady Dyscypliny Inżynieria Materiałowa w Politechnice Poznańskiej (w kadencji 2020-2024). W latach 2012-2020 pełnił funkcję Prodziekana ds. kształcenia na tym samy wydziale. Główne dziedziny badań i zainteresowań naukowych obejmują takie obszary badawcze jak nanotechnologia, materiały węglowe, cienkowarstwowe struktury organiczne, inżynieria powierzchni, biomateriały oraz wykorzystanie technik mikroskopowych i spektroskopii optycznej w badaniach materiałowych. Jest autorem i współautorem ponad 100 publikacji naukowych z listy JCR. Aktywnie pracował w komitetach redakcyjnych czasopism (Crystals, Materials, Journal of Spectroscopy) oraz konferencji naukowych. Był członkiem zespołu doradczego do spraw wykazu czasopism naukowych w MNiSW, w dyscyplinie inżynieria materiałowa. Delegat z ramienia Politechniki Poznańskiej w Centrum naukowo-przemysłowym Nowe Technologie Energetyczne CeNTE. Wypromował 2 doktorów, a obecnie sprawuje opiekę naukową i jest promotorem kolejnych 4 doktorantów. Z danych bibliograficznych, liczba cytowań wg Web of Science wynosi ponad 950, a współczynnik Hirscha 17. Członek Polskiego Towarzystwa Fizycznego (PTF) i Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego (PTM).