dr hab. n. farm. Anna Belcarz, prof. UML | WIMiO - Politechnika Gdańska

prof. UM w Lublinie

Katedra i Zakładu Biochemii i Biotechnologii, Wydział Farmaceutyczny,
Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Dr hab. n. farm. Anna Belcarz, prof. UM w Lublinie - jest pracownikiem Katedry i Zakładu Biochemii i Biotechnologii Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Stopień doktora nauk biologicznych zdobyła na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie wiodącą problematyką jej badań jest chemiczna i biologiczna modyfikacja materiałów wszczepiennych, stosowanych w chirurgii naczyniowej, stomatologicznej, ortopedycznej i urologicznej w celu ich ochrony przeciwbakteryjnej oraz wytwarzanie nowych biomateriałów kompozytowych, między innymi dla celów implantacyjnych. Ma w swoim dorobku kilkanaście patentów polskich i zagranicznych, kilkadziesiąt publikacji naukowych i udział w projektach badawczych, min. NCN, M-EraNet w ramach programu Horizon 2020 i UNILAB LP, USA. W obszarze jej zainteresowań leży również komercjalizacja i wdrażanie wyrobów medycznych. Znalazło to odzwierciedlenie we współudziale w założeniu spółki typu spin-off Medical Inventi S.A., która ma na celu komercjalizację kompozytu FlexiOss®. Kompozyt ten w 2020 roku uzyskał certyfikat CE wydany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A., uprawniający do jego zastosowań w ortopedii, stomatologii i weterynarii. W ramach pracy spółki Profesor Anna Belcarz m.in. kieruje produkcją FlexiOss® w skali laboratoryjnej i bierze udział w przygotowaniu kompozytu do produkcji w skali technologicznej. Współpracowała również naukowo z firmami z Polski i USA. Jej działalność naukowa i biznesowa została uhonorowana wieloma nagrodami, w tym Srebrnym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP (2019), Nagrodą Naukową Marii Curie (2014), Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2014), trzema nagrodami (złoty medal z wyróżnieniem, nagroda WIPO i Grand Prix) na Targach Brussels Innova (2013) i Nagrodą Prestiżu Renoma Roku 2013 za kompozyt kościozastepczy (2014).