Prof. dr hab. inż. Elżbieta Pamuła | WIMiO - Politechnika Gdańska

Prof. dr hab. inż. Elżbieta Pamuła

Katedra Biomateriałów i Kompozytów, Akademia Górniczo-Hutnicza

Prof. dr hab. inż. Elżbieta Pamuła pełni funkcję Prodziekana ds. Nauki na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki w AGH. Jest Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Biomateriałów, Redaktorem Naczelnym czasopisma "Engineering of Biomaterials", członkiem Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN, oraz Kierownikiem Studiów Podyplomowych "Biomateriały - Materiały dla Medycyny". Współorganizowała Konferencję Europejskiego Stowarzyszenia Biomateriałów (ESB2015) w Krakowie oraz Konferencję dotyczącą Polimerów Biomedycznych i Biomateriałów Polimerowych (ISBPPB2018), a także współtworzy Konferencję Polskiego Stowarzyszenia Biomateriałów odbywającą się w Rytrze, corocznie od 1990 r. Odbyła szereg staży i pobytów w charakterze profesora wizytującego, m.in. w Sydney University, TUDresden, UCLouvain, Gent University, Cergy-Paris University, Oslo University. Prof. Pamuła zajmuje się głównie resorbowalnymi biomateriałami polimerowymi oraz rusztowaniami i matrycami dla inżynierii tkankowej. Celem badań jej zespołu są również biomateriały hydrożelowe i kompozytowe oraz systemy dostarczania leków. Jest autorką ponad 350 prac, z których ponad 130 ukazało się w czasopismach umieszczonych w bazie JCR JCR (Indeks Hirsha=27, liczba cytowań >2200 wg Scopus), 12 rozdziałów książkowych oraz ma w swoim dorobku 8 patentów. Prof. Pamuła wypromowała 8 doktorów, 3 kolejne doktoraty są w trakcie przygotowania. W 2020 r. International Union of Societies for Biomaterials Science and Engineering nadała Prof. Pamule prestiżowy tytuł Fellow Biomaterials Science and Engineering (FBSE).