prof. dr hab. inż. Wojciech Święszkowski | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

prof. dr hab. inż. Wojciech Święszkowski

Prof. dr hab. inż. Wojciech Święszkowski

Wydział Inżynierii Materiałowej
Politechnika Warszawska


Wojciech Święszkowski, jest profesorem na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Doktorat (z mechaniki) i habilitację (z inżynierii materiałowej) uzyskał na Politechnice Warszawskiej. Odbył 4-letni staż podoktorski w TU Delft, w Holandii. Był profesorem wizytującym na kilku uniwersytetach zagranicznych, m.in. Harvard University, National Insitute for Materials Science,  Technical University of Vienna.
Wspólnie z utworzoną Szkoła naukową prowadzi badania, które wnoszą wkład w rozwój wiedzy o biomateriałach oraz powstawanie odkryć i innowacji wspomagających leczenie oraz poprawę jakości życia. Jest współtwórcą  innowacyjnych bioimplantów do odbudowy ubytków kostnych u chorych onkologicznych, bioaktywnych implantów stomatologicznych, wielomodalnych znaczników radiologicznych, inteligentnych nośniki leków, oraz nowatorskich bio-tuszy i metod bio-drukowania, o dużym potencjale zarówno w regeneracji chrząstki, ścięgien, mięśni lub trzustki, jak i testowaniu leków oraz metod leczniczych stosowanych w chorobach cywilizacyjnych. 
Jest współautorem 7 patentów i 6 zgłoszeń pat., 260 publikacji naukowych, cytowanych ponad 4300 razy, indeks H=35. Kierował 18 projektami zagranicznymi i 13 krajowymi, zaś wyniki badań prezentował na 70 konferencjach międzynarodowych (25 wykładów zaproszonych). Za wyróżniającą działalność naukową otrzymał 12 nagród, m.in. I Nagrodę Premiera RP, Nagrody JM Rektora Politechniki Warszawskiej (4-krotnie), Indywidualną Nagrodę Naukową Politechniki Warszawskiej im. Mieczysława Wolfkego, oraz Kajal Mallick Memorial Prize. 
Wypromował 58 prac dyplomowych oraz 10 prac doktorskich (3 wyróżnione), a za wyróżniającą działalność dydaktyczną uzyskał Nagrodę Indywidualną JM Rektora PW - „Złota Kreda”. 
Jest członkiem Rady Uczelni Politechniki Warszawskiej, Rady Naukowej IPPT PAN, 5 towarzystw naukowych i komitetów redakcyjnych 4 czasopism z JCR, oraz kieruje największym Zakładem na Wydziale Inżynierii Materiałowej i przewodniczy Senackiej Komisji ds. Współpracy z Zagranicą. 
Aktywnie uczestniczy w popularyzacji nauki na Piknikach i Festiwalach Nauki, w programach telewizyjnych i radiowych, artykułach popularnonaukowych, oraz organizując kilka znaczących konferencji międzynarodowych (tj. EUROMAT2015, TERMIS EU 2022).