Prof. dr hab. inż. Wojciech Święszkowski

Wydział Inżynierii Materiałowej
Politechnika Warszawska


Wojciech Święszkowski, jest profesorem na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Doktorat (z mechaniki) i habilitację (z inżynierii materiałowej) uzyskał na Politechnice Warszawskiej. Odbył 4-letni staż podoktorski w TU Delft, w Holandii. Był profesorem wizytującym na kilku uniwersytetach zagranicznych, m.in. Harvard University, National Insitute for Materials Science,  Technical University of Vienna.
Wspólnie z utworzoną Szkoła naukową prowadzi badania, które wnoszą wkład w rozwój wiedzy o biomateriałach oraz powstawanie odkryć i innowacji wspomagających leczenie oraz poprawę jakości życia. Jest współtwórcą  innowacyjnych bioimplantów do odbudowy ubytków kostnych u chorych onkologicznych, bioaktywnych implantów stomatologicznych, wielomodalnych znaczników radiologicznych, inteligentnych nośniki leków, oraz nowatorskich bio-tuszy i metod bio-drukowania, o dużym potencjale zarówno w regeneracji chrząstki, ścięgien, mięśni lub trzustki, jak i testowaniu leków oraz metod leczniczych stosowanych w chorobach cywilizacyjnych. 
Jest współautorem 7 patentów i 6 zgłoszeń pat., 260 publikacji naukowych, cytowanych ponad 4300 razy, indeks H=35. Kierował 18 projektami zagranicznymi i 13 krajowymi, zaś wyniki badań prezentował na 70 konferencjach międzynarodowych (25 wykładów zaproszonych). Za wyróżniającą działalność naukową otrzymał 12 nagród, m.in. I Nagrodę Premiera RP, Nagrody JM Rektora Politechniki Warszawskiej (4-krotnie), Indywidualną Nagrodę Naukową Politechniki Warszawskiej im. Mieczysława Wolfkego, oraz Kajal Mallick Memorial Prize. 
Wypromował 58 prac dyplomowych oraz 10 prac doktorskich (3 wyróżnione), a za wyróżniającą działalność dydaktyczną uzyskał Nagrodę Indywidualną JM Rektora PW - „Złota Kreda”. 
Jest członkiem Rady Uczelni Politechniki Warszawskiej, Rady Naukowej IPPT PAN, 5 towarzystw naukowych i komitetów redakcyjnych 4 czasopism z JCR, oraz kieruje największym Zakładem na Wydziale Inżynierii Materiałowej i przewodniczy Senackiej Komisji ds. Współpracy z Zagranicą. 
Aktywnie uczestniczy w popularyzacji nauki na Piknikach i Festiwalach Nauki, w programach telewizyjnych i radiowych, artykułach popularnonaukowych, oraz organizując kilka znaczących konferencji międzynarodowych (tj. EUROMAT2015, TERMIS EU 2022).