Reedycja studiów podyplomowych: kwiecień’2025 – luty’2026

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa we współpracy z Fundacją Poszanowania Energii ogłasza reedycję dwusemestralnych studiów podyplomowych pn. Transformacja energetyczna w partnerstwie z Ukrainą.

Rekrutacja już wkrótce! - więcej informacji w zakładce: Rekrutacja

UWAGA: Ogłoszenie I etapu rekrutacji, tj. składanie elektronicznego formularza zgłoszeniowego przez system e-rekrutacja, już wkrótce.

Studium oferuje unikalne połączenie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych, które są istotne w dynamicznie rozwijającym się sektorze energetycznym. Program studiów został opracowany w taki sposób, aby kompleksowo przygotować specjalistów do pracy w obszarze transformacji energetycznej, z uwzględnieniem najnowszych technologii oraz wymogów prawnych i regulacyjnych obowiązujących zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Łączy on zagadnienia techniczne, prawne, administracyjno-organizacyjne, ekonomiczne, społeczne i ekologiczne, co przygotuje jego absolwentów do skutecznego działania zarówno na rynku krajowym, a także międzynarodowym.

Kluczowe kompetencje i umiejętności nabywane podczas studiów obejmują:

  • zdefiniowanie potrzeb gospodarki dotyczących energii elektrycznej, ciepła i chłodu z uwzględnieniem stosowania nowoczesnych technologii,
  • funkcjonowanie i strukturę systemów elektroenergetycznych,
  • nowoczesne i niskoemisyjne technologie energetyczne,
  • systemy gazownicze i przyszłość technologii związanych z zielonym wodorem,
  • gospodarkę w obiegu zamkniętym, zarządzanie odpadami oraz energetycznego zagospodarowanie odpadów komunalnych,
  • prawo energetyczne polskie, ukraińskie oraz unijne,
  • rynki energii, 
  • metodologię przeprowadzania audytów energetycznych i audytów efektywności energetycznej,
  • prawo zamówień publicznych,
  • finansowanie projektów energetycznych m.in. dzięki środkom unijnym i modelowi ESCO,
  • rozwiązania służące wdrażaniu efektywności energetycznej w rzeczywistych obiektach prezentowanych przez zewnętrznych specjalistów,
  • zagadnienia związane z modernizacją ciepłownictwa i planowaniem rozwoju systemów energetycznych,
  • polskie gminne plany energetyczne oraz realizację przedsięwzięć dotyczących efektywności energetycznej.

Program Studium Transformacja energetyczna w partnerstwie z Ukrainą został przygotowany z myślą o inżynierach oraz absolwentach uczelni nietechnicznych posiadających co najmniej tytuł licencjata, zainteresowanych podniesieniem kwalifikacji zawodowych oraz zyskaniem coraz nowocześniejszych kompetencji multidyscyplinarnych. Program ten jest tym samym odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku na specjalistów zdolnych do wdrażania nowoczesnych technologii energetycznych oraz wspierania transformacji energetycznej w kontekście zrównoważonego rozwoju.

Program jest również istotny w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej Ukrainy. Polskie przedsiębiorstwa, które są zainteresowane wsparciem Ukrainy w odbudowie i modernizacji jej sektora energetycznego, będą potrzebowały wysoko wykwalifikowanej kadry, dobrze przygotowanej do wdrażania unijnych standardów technologicznych po zakończeniu działań wojennych w tym kraju. Kadra ta będzie więc musiała być zorientowana w aktualnym stanie sektora energetycznego w Ukrainie, a to również jest zawarte w programie Studium.

Dlaczego warto rekrutować?

Program ten został opracowany z myślą o potrzebach rynku energetycznego, który dynamicznie się rozwija i poszukuje specjalistów z nowoczesną wiedzą technologiczną i prawną. Absolwenci Studium zyskają nie tylko solidne fundamenty teoretyczne, ale także praktyczne umiejętności cenione przez pracodawców. Studia te stwarzają także możliwość współpracy przy projektach realizowanych przez Politechnikę Gdańską, Fundację Poszanowania Energii w Gdańsku oraz inne firmy i instytucje działające w sektorze energetycznym.

Zapraszamy zatem wszystkich zainteresowanych podnoszeniem swoich kwalifikacji w zakresie nowoczesnej energetyki do podjęcia nauki w naszym Studium!