Rekrutacja przedłużona! - więcej informacji w zakładce: Rekrutacja
UWAGA: Koniec pierwszego etapu rekrutacji - składanie elektronicznego formularza zgłoszeniowego przez system e-rekrutacja: 6 października 2024 r.
Charakterystyka studiów
Słuchacze studiów będą mieli możliwość zdobycia lub pogłębienia wiedzy na temat zabezpieczania potrzeb na energię elektryczną, ciepło i chłód, z uwzględnieniem nowoczesnych technologii niskoemisyjnych, takich jak technologie wodorowe, sieci ciepłownicze nowej generacji oraz technologie energetycznego wykorzystania biomasy i odpadów. Program studiów umożliwi zdobycie praktycznej wiedzy z zakresu funkcjonowania systemów elektroenergetycznych w Polsce i w Ukrainie oraz ich powiązań z sieciami europejskimi.
Słuchacze uzyskają również wiedzę o nowoczesnych technologiach energetycznych, w tym współpracy elektrowni systemowych z projektami OZE oraz magazynami energii, m.in. w ramach układów hybrydowych. Ponadto, program oferuje przybliżenie tematu systemów gazowniczych, źródeł pozyskiwania gazu oraz przyszłości technologii zielonego wodoru. Studia obejmują zagadnienia gospodarki w obiegu zamkniętym, zarządzania odpadami oraz technologii spalania odpadów komunalnych.
W ramach bloku dotyczącego prawa energetycznego, słuchacze zapoznają się m.in. z ustawą o prawie energetycznym w kontekście wymagań UE, przepisami dotyczącymi OZE, wymaganiami BAT dla obiektów energetycznych, polskim prawem odpadowym, inicjatywą Fit for 55 oraz ustawą o termomodernizacji i efektywności energetycznej. Omówione zostaną także metodologia przeprowadzania audytów energetycznych i audytów efektywności energetycznej, praktyczne aspekty wprowadzania regulacji oraz prawo zamówień publicznych.
Uczestnicy nabędą także umiejętności z zakresu finansowania projektów energetycznych, w tym pozyskiwania środków unijnych „krok po kroku”, finansowanie w modelu ESCO oraz inżynierii finansowej projektów efektywnościowych. Omówione zostaną również przykładowe projekty od „pomysłu do wdrożenia”, a także regulacje prawne obowiązujące w Ukrainie i ich konfrontacja z polskim prawem energetycznym.
Program przewiduje również praktyczne zajęcia i seminaria, w tym panele przemysłowe z udziałem przedstawicieli firm, w ramach których prezentowane będą przykłady wdrażania efektywności energetycznej w rzeczywistych obiektach. Studium obejmuje także zagadnienia związane z modernizacją ciepłownictwa i planowaniem rozwoju systemów energetycznych. Przedstawione zostaną polskie doświadczenia w konstruowaniu gminnych planów energetycznych oraz realizacji przedsięwzięć dotyczących efektywności energetycznej.
Wymagania wstępne
- ukończone studia I stopnia na kierunkach technicznych (tj. elektrotechnika, energetyka, mechanika, fizyka, chemia itp.) lub uniwersyteckich m.in. prawniczych,
- złożenie elektronicznego formularza zgłoszeniowego poprzez stronę e-rekrutacja – szczegóły w zakładce Rekrutacja.
Zasady naboru
O wstępnym zakwalifikowaniu decyduje:
- wysłanie kompletu wymaganych dokumentów,
- w przypadku osób o wykształceniu nietechnicznym, odbycie wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej,
- zawarcie z uczelnią umowy o warunkach pobierania opłat na studiach podyplomowych.
O ostatecznej kwalifikacji decyduje kolejność zgłoszeń i dokument wpłaty za studia.
Warunek uzyskania świadectwa ukończenia
Warunkiem otrzymania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych Transformacja energetyczna w partnerstwie z Ukrainą jest uzyskanie zaliczenia ze wszystkich przedmiotów objętych przez program studiów. Zaliczenia prowadzone będą w formie testów lub prezentacji w zależności od formy zajęć.
Informacje szczegółowe
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt:
mgr inż. Kacper Szturgulewski
Opiekun ds. organizacji kształcenia
e-mail: transform.ukraina@pg.edu.pl
lub kacper.szturgulewski@pg.edu.pl