Data dodania: 2021-03-25
O „zielonych” technologiach w żegludze na konferencji GreenMarE 20 kwietnia w Gdańsku
Konferencja GreenMarE będzie jednym z wydarzeń towarzyszących targom Gospodarki Morskiej InterMarE South Baltic. Podobnie jak same targi – z powodu trwającej pandemii koronawirusa - odbędzie się w formule online.
Jej organizatorem jest Związek Pracodawców FORUM OKRĘTOWE, Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. oraz PORTALMORSKI.PL Sp. z o.o., zaś patronat honorowy nad nią objęły:
- Ambasada Norwegii w Polsce,
- SEA Europe – The Shipyards' & Maritime Equipment Association of Europe (Europejskie Stowarzyszenie Stoczni i Producentów Wyposażenia Morskiego),
- DNV,
- Prezydent Miasta Gdańska.
Zgodnie z celami wytyczonymi przez Międzynarodową Organizację Morską, do roku 2050 ilość gazów cieplarnianych emitowanych przez światową żeglugę ma się zmniejszyć z poziomu ponad 800 mln ton o połowę. Jeszcze bardziej ambitne cele w tym zakresie zakłada polityka Europejskiego Zielonego Ładu, przyjęta przez Komisję Europejską. Osiągnięcie tych zamierzeń będzie się wiązało z koniecznością opracowania i komercjalizacji wielu nowych, innowacyjnych rozwiązań technicznych w transporcie morskim, niedostępnych jeszcze na rynku.
To wielkie wyzwanie, będące jednocześnie dla europejskiego i polskiego przemysłu okrętowego ogromną szansą na szersze włączenie się do globalnego wyścigu na innowacje w tym obszarze. Z potrzeby dyskusji na te tematy zrodziła się idea konferencji GreenMarE, jako forum wymiany opinii i doświadczeń przedstawicieli przemysłu okrętowego, w tym stoczni i biur projektowych, producentów napędów, administracji krajowej i europejskiej, instytucji klasyfikacyjnych oraz finansowych.
Zaproszenie do udziału w pierwszej edycji konferencji GreenMarE przyjęli: Anders Eide, ambasador Norwegii w Polsce, Christophe Tytgat – sekretarz generalny SEA Europe i Knut Ørbeck-Nilssen – prezes zarządu DNV Maritime, którzy w swoich mowach powitalnych odniosą się do tematu energetycznego zwrotu, który ma nastąpić w światowej żegludze morskiej i wyzwań, jakie się z tym wiążą.
W roli panelistów wystąpią m.in. Erik Nyhus, Dyrektor ds. Środowiska DNV, Christophe Tytgat, Hege Økland – prezes NCE Maritime CleanTech, Dariusz Jaguszewski, projektant statków i członek zarządu stoczni Remontowa Shipbuilding. Będą mówić o dekarbonizacji żeglugi, rozwoju innowacyjnych technologii i rozwiązań w budowie nisko- i zeroemisyjnych statków, proekologicznych przebudowach statków, wykorzystaniu paliw alternatywnych i odnawialnych źródeł energii, a także związanych z tym uwarunkowaniach dotyczących zmiany norm, regulacji prawnych i praktyk w transporcie morskim.
Czy europejskie, w tym polskie stocznie, biura projektowe, producenci wyposażenia, armatorzy i towarzystwa klasyfikacyjne są przygotowane na podjęcie wyzwań związanych nadejściem „zielonej” żeglugi? Jakie mają doświadczenia, ofertę i rozwiązania w tej dziedzinie, jakie kompetencje chcą rozwinąć? Dlaczego warto współpracować w tym zakresie z Norwegią, będącą liderem we wprowadzaniu i promowaniu „czystej” żeglugi?
To tylko kilka pytań, na które uczestnicy GreenMarE 2021 spróbują znaleźć odpowiedzi.
Konferencja w języku angielskim, która zostanie przeprowadzona online w formie transmisji na żywo i będzie miała charakter otwarty dla publiczności. Uczestnictwo w niej jest bezpłatne.
Więcej szczegółów i formularz rejestracyjny jest dostępny pod poniższym linkiem:
-
2025-01-07
Odszedł śp. Mirosław Malicki