Data dodania: 2021-07-05
Przełom w okrętownictwie? Naukowcy z PG pracują nad innowacyjnym projektem
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa dr hab. inż. Wojciech Litwin oraz dr hab. inż. Michał Wodtke pracują nad tym, by takie rozwiązanie znalazło zastosowanie przede wszystkim w okrętownictwie.
Poza Politechniką Gdańską w projekcie uczestniczy Uniwersytet Techniczny w Delft - jeden z 20 najlepszych uniwersytetów technicznych na świecie. W ramach projektu uczelnia zajmuje się badaniami teoretycznymi: obliczeniami łożysk smarowanych cieczami magnetoreologicznymi aktywowanych polem magnetycznym.
– Celem zadania, powierzonego pracownikom Politechniki Gdańskiej, jest pomoc w zaprojektowaniu innowacyjnego łożyska, zaplanowanie eksperymentu oraz przeprowadzenie badań kilku wariantów takiego rozwiązania, łącznie z badaniami na obiekcie w skali rzeczywistej. Liczymy, że takie łożysko mogłoby być stosowane w okrętownictwie – mówił dr hab. inż. Wojciech Litwin z Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa.
Na czym to polega?
– Mówiąc w skrócie, idea polega na tym, że przez oddziaływanie pola magnetycznego wokół łożyska modyfikuje się własności cieczy magnetoreologicznej – głównie chodzi o lepkość cieczy smarnej - tym samym zmienia się właściwości łożyska – dodał dr hab. inż. Michał Wodtke z Instytutu Mechaniki i Konstrukcji Maszyn.
Lepsze parametry
– Idea jest taka, aby można było kontrolować parametry działania łożyska, zmieniając natężenie i rozkład pola magnetycznego. Wyniki naszych pierwszych badań pokazują, że łożyska smarowane cieczą magnetoreologiczną w różnych warunkach działania niskich prędkości obrotowych wykazują się lepszymi parametrami niż łożyska olejowe – zaznaczył Michał Wodtke.
Artykuł na ten temat został właśnie opublikowany w jednym z najbardziej cenionych czasopism związanych z tribologią, czyli nauką o tarciu i zużyciu – "Tribology International".
Badania rozpoczęły się w lipcu 2020 roku i potrwają do 2025 roku.
Pracę zleciła holenderska firma Aegir Marine, specjalizująca się w produkcji łożysk i uszczelnień dla okrętownictwa, w pełni finansująca projekt.
-
2024-11-19
Mikołajki na PG. Zgłoś swój projekt Eko-inki
-
2024-11-18
Nabór wniosków w V edycji programu Uranium