Data dodania: 2021-07-07
Ukwiały i Głuptaki, opracowane na Politechnice Gdańskiej, trafią na trałowce projektu 207P
Jedynym oferentem okazało się Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej – producent Głuptaków i Ukwiałów. Wartość kontraktu wynosi ponad 2,2 mln złotych.
Okręty TR 641 i TR 642 będą mogły użytkować system OPM Ukwiał, ale również pojazdy typu one-shot, czyli systemy OPM Głuptak. Ponadto 12. Woliński Dywizjon Trałowców zyska dodatkowe możliwości wykrywania, identyfikacji i niszczenia obiektów minopodobnych, Dotychczas posiadał je 13. Dywizjon Trałowców z Gdyni. Wpłynie to również pozytywnie na szkolenie operatorów systemów OPM i może okazać się cenne przy budowie kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II dla Marynarki Wojennej RP.
Ukwiał i Głuptak
System OPM Głuptak przeznaczony jest do działań związanych z identyfikacją i niszczeniem min morskich na akwenach o głębokości od 5 do 200 m. Napędzany jest czterema pędnikami śrubowymi z silnikami elektrycznymi. Maksymalna prędkość pojazdu względem wody wynosi 3 m/s, co zapewnia prędkość 1 m/s względem dna w prądzie o prędkości 2 m/s. Pozwala to na zniszczenie celu odległego o 400 metrów w 10 minut.
OPM Ukwiał stosowany jest na okrętach wojennych od 1999 roku. Gdy okręt znajdzie się w pobliżu miny, pojazd podwodny zostaje zwodowany i podąża do określonej pozycji sterowany przez operatora. Gdy znajdzie się w pobliżu miny, uruchamiany jest sonar omiatający zainstalowany na pojeździe. Dane z tego sonaru służą do ostrożnego podprowadzenia pojazdu na odległość, z której cel może być widziany przez zamontowane kamery. Pojazd może oznaczyć dokładne położenie miny, ustawiając w jej pobliżu nadajnik, oznaczyć dokładną pozycję geograficzną miny Może również pozostać w sąsiedztwie miny do czasu przybycia płetwonurków lub umieścić zdalnie odpalany ładunek Toczek.
Pokaz
W październiku 2020 roku w Porcie Wojennym Świnoujście i na poligonie morskim odbył się pokaz wykorzystania Ukwiała na trałowcach 207P. Podczas testów na poligonie postawiono miny: denną i kotwiczną. Dodatkowo zamontowano do chwytaka Ukwiała ćwiczebny ładunek Toczek. System, który pochodził z wycofanego ze służby niszczyciela min ORP Mewa (nb. 623), przywieźli przedstawiciele Politechniki Gdańskiej i zainstalowali go na trałowcu ORP Drużno. Wszystko wskazuje na to, że przeprowadzone przez Komendę Portu Wojennego w Świnoujściu postępowanie jest efektem tego pokazu.
-
2024-11-19
Mikołajki na PG. Zgłoś swój projekt Eko-inki
-
2024-11-18
Nabór wniosków w V edycji programu Uranium