Data dodania: 2021-09-29
Debiut nowej rakiety studentów w prestiżowych zawodach. SimBa wkrótce "poleci" do Portugalii
EuRoC – European Rocketry Challenge to konkurs rakietowy odbywający się w tym roku w dniach 11-17 października w Portugalii. Pojawi się na nim 400 studentów z całej Europy. Nie zabraknie oczywiście studentów z Politechniki Gdańskiej, którzy rywalizować będą w kategorii 3 km. Przygotowania są już na ostatniej prostej.
Godziny w laboratoriach
Rakieta – podczas zawodów – musi wystartować i wznieść się na wysokość trzech kilometrów. Dlatego studenci spędzają mnóstwo godzin, ciężko pracując, w Protolab I oraz Protolab II. Tam, dzięki dostępowi do nowoczesnego sprzętu, mogą nie tylko zaprojektować, ale przede wszystkim zbudować rakietę.
W przygotowaniu rakiety R5, która weźmie udział w European Rocketry Challengee wykorzystano druk 3D PLA oraz PETG dla prototypowania części o skomplikowanej geometrii lub takich, które nie przenoszą dużych obciążeń. Studenci – przy tworzeniu struktury korpusu – używali też kompozytów szklanych i węglowych. Nie zabrakło elementów aluminiowych, wytwarzanych poprzez obróbkę frezowania i toczenia, wykorzystanych przy budowie głównych elementów silnika, łączników korpusów, części odzysku. Warto też wspomnieć o tekstolicie i graficie. Frezowany tekstolit posłużył do izolacji termicznej silnika, grafit był toczony na dyszę.
Poniżej film z testowania silnika rakiety R5.
Inne zawody
Rakiety wykonane przez studentów naszej Uczelni sprawdzały się już podczas Lotów Rakiet Eksperymentalnych czy Festiwalu Meteor, jednak główny cel zespołu to dwa międzynarodowe konkursy. Wspomniany wcześniej EuRoC – European Rocketry Challenge oraz Spaceport America. Spaceport America to najbardziej prestiżowy konkurs studenckich rakiet, który odbywa się co roku w Nowym Meksyku USA i gości nawet 150 drużyn z 18 krajów na świecie. Projekt SimBa zakwalifikował się do udziału w edycjach 2020 oraz 2021. Niestety, z powodu pandemii, pierwsza z nich została odwołana, zaś druga odbyła się w formie zdalnej. Rok 2022 zapowiada się natomiast obiecująco – w czerwcu studenci planują wyjazd do USA i udział w kategorii własnoręcznie wykonanych silników ciekłych/hybrydowych oraz osiągnięcia pułapu 3048 m.
Pięć rakiet na koncie
Projekt SimBa został założony w roku akademickim 2017/2018 jako odnoga projektu balonowego Stardust. Celem projektu jest budowa jednostek rakietowych niskiego pułapu. Zespół ma już na koncie budowę 5 rakiet oraz kilka udanych startów i – co najważniejsze – lądowań. Pierwsze jednostki R1, R2 i R3 miały na celu wykonywanie aktywnego sterowania lotem. Podczas ostatniej misji, jednostka R4 osiągnęła wysokość 2963 m, przy maksymalnej prędkości 780 km/h. Rakieta R5 – jak już wspomnieliśmy - niebawem zadebiutuje w konkursie EuRoC.
Obejrzyj film, w którym pokazany jest start rakiety R4:
Zespół, obecnie działający w projekcie SimBa, liczy 20 osób - przedstawicieli wydziałów: Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki, Chemicznego oraz Zarządzania i Ekonomii, których wspiera dwóch kolegów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. Studenci podzieleni są na mniejsze grupy: silnik, konstrukcja, CFD, odzysk, payload, elektronika. Kluczowym procesem jest odpowiednia integracja wszystkich podzespołów.
Członkowie projektu SimBa są wspierani m.in. przez Polskie Towarzystwo Rakietowe, Space Forrest, Excento, czy IMP PAN oraz Gdański Park Naukowo Technologiczny. Studenci są także beneficjentami grantu PLUTONIUM, realizowanego na Politechnice Gdańskiej.
Więcej informacji o projekcie znajdziecie na profilu facebookowym i stronie internetowej SimLE.
-
2024-12-31
3 stycznia 2025 r. dniem rektorskim na PG