Granatowy kontener, czyli Mobilny Warsztat Studencki na terenie Stoczni Cesarskiej | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-09-24

Granatowy kontener, czyli Mobilny Warsztat Studencki na terenie Stoczni Cesarskiej

Granatowy kontener, czyli Mobilny Warsztat Studencki na terenie Stoczni Cesarskiej
Studenci będą pracować tu nad zdalnie sterowanymi łódkami - składać je, ulepszać, by później móc brać udział w zawodach. Uczniowie natomiast nauczą się w przyszłości konstruować pojazdy napędzane siłą mięśni. Na terenie Stoczni Cesarskiej pojawił się kontener w barwach uczelni, który niedługo stanie się Mobilnym Warsztatem Studenckim.

Warsztat jest niewielki, ale został tak zaprojektowany, że zmieści się tam wszystko, co niezbędne: już znalazły się tam stoły do pracy czy szafy z nowoczesnymi narzędziami. A łódki, przy których będą pracować studenci, mają zaledwie metr długości.  Studenci zajmą się ich składaniem, ulepszaniem, by móc sterować nimi na wodach Motławy, obserwować ich „zachowanie” z dachu kontenera (powstanie na nim specjalny pomost), a później brać udział w zawodach F5.

Warsztat zawsze dostępny

Dzięki temu, że warsztat jest mobilny, studenci mogą zabrać go na przykład na zawody i mieć dostęp do wszystkich potrzebnych narzędzi w jednym miejscu. Co także ciekawe, kontener ma jedną ścianę przeszkloną. Każdy będzie mógł obserwować studentów przy pracy, a studenci będą podziwiać industrialny krajobraz stoczni.

Studenci i nie tylko

Kontener jest przeznaczony głównie dla studentów projektowania i budowy jachtów i członków KSTO Korab, ale , jak już wspomnieliśmy, skorzystają z niego również uczniowie w ramach Politechniki Wielu Pokoleń. Nauczą się konstruować pojazdy napędzane siłą mięśni, a może dzięki takim warsztatom odnajdą drogę, którą chcą podążać w życiu.

Projekt został sfinansowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Politechniki Gdańskiej 2017.

Opiekunem Mobilnego Warsztatu Studenckiego jest dr inż. Cezary Żrodowski z Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa. Stocznia Cesarska i Przystań Cesarska użyczają nam miejsca, energii elektrycznej, a także deklarują prace nad dostosowaniem otoczenia do potrzeb takich projektów prowadzonych z udziałem dzieci.

67 wyświetleń