Dążymy do najlepszych. Rok akademicki 2021/2022 rozpoczęty! | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-10-01

Dążymy do najlepszych. Rok akademicki 2021/2022 rozpoczęty!

Na zdj. od lewej prorektorzy prof. Dariusz Mikielewicz, prof. Sławomir Milewski, rektor prof. Krzysztof Wilde oraz prorektorzy prof. Janusz Nieznański i prof. Marek Dzida. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska
Na zdj. od lewej prorektorzy prof. Dariusz Mikielewicz, prof. Sławomir Milewski, rektor prof. Krzysztof Wilde oraz prorektorzy prof. Janusz Nieznański i prof. Marek Dzida. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska
–  Za nami trudny czas, w którym musieliście wykazać się ogromną determinacją i kreatywnością - tak, by sprostać niecodziennym warunkom do pracy i nauki. Pokładam nadzieję, że nowy rok akademicki będzie dla nas wszystkich łatwiejszy, a wy będziecie mogli skupić się na swojej pracy i nauce tutaj, w murach kampusu Politechniki – powiedział rektor prof. Krzysztof Wilde rozpoczynając uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej inaugurujące rok akademicki 2021/2022.  

W swoim wystąpieniu inauguracyjnym, które poprzedziło odczytanie listu premiera Mateusza Morawieckiego do społeczności akademickiej, rektor podkreślił, że miniony rok akademicki był wyjątkowy nie tylko w związku z niecodziennymi warunkami pracy i nauki spowodowanymi pandemią, ale także ze względu na osiągnięcia Politechniki Gdańskim, w tym m.in. obecność w prestiżowym „rankingu szanghajskim”, skupiającym 1000 najlepszych uczelni na świecie, sukcesie w rankingu Times Higher Education oraz najwyższej pozycji w historii uczelni w rankingu fundacji „Perspektywy”.

Odnosząc się do realizacji programu „Inicjatywa Doskonałości ­- Uczelnia Badawcza”, rektor mówił o obecnych i planowanych programach badawczych, działalności centrów naukowych, a także dwóch nowych centrach badawczo-wdrożeniowych PG. Przypomniał także o inwestycjach realizowanych przez uczelnię, w tym budowę Centrum Kompetencji STOS oraz Centrum Ekoinnowacji.

Prof. Krzysztof Wilde mówił także o znaczeniu rozwijania Związku Uczelni Fahrenheita wraz z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Gdańskim.

 Dzięki Związkowi mamy historyczną szansę znaleźć się w czołowej „trójce” najlepszych i największych polskich uczelni: obok Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. To z kolei przełoży się na wyższą rozpoznawalność akademickiego Gdańska w Polsce i za granicą, a także większe możliwości rozwoju oraz pozyskiwania środków finansowych – powiedział rektor. – Chciałbym podkreślić, że sukces i powodzenie tego projektu zależy jednak przede wszystkim od Was i wspólnych wartości, które reprezentują nasze społeczności akademickie.

Rektor zwrócił się również bezpośrednio do studentów, do których zaapelował o szczepienie się przeciwko Covid-19 [zobacz wideo].

Medale i wyróżnienia, immatrykulacja studentów

Po wystąpieniu rektora, wojewoda pomorski Dariusz Drelich dokonał aktu dekoracji odznaczonym Medalami za Długoletnią Służbę. Wojewoda odczytał także list Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki, przyłączając się do życzeń ministra i życząc studentom i pracownikom PG sukcesów w nowym roku akademickim.

Następnie przyznany został tytuł „Osobowość Politechniki Gdańskiej” dla wyróżnionego naukowca. To szczególne wyróżnienie otrzymał prof. Kazimierz Darowicki „w uznaniu za zasługi dla uczelni w zakresie postępu, rozwoju nauki i technologii, za znamienity i ponadprzeciętny dorobek naukowy w dziedzinie korozji i inżynierii materiałowej, połączony z szeroką działalnością w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych przynoszących wymierne i istotne efekty na polu gospodarczym, a także aktywności dydaktycznej służącej społeczeństwu” [rozmowa z laureatem].

W kolejnej części uroczystego posiedzenia Senatu PG wysłuchano wystąpień inauguracyjnych dziekanów w formie filmu (który zaprezentujemy Wam już wkrótce)i odbyła się immatrykulacja studentów. Ślubowanie złożyli najlepsi nowo przyjęci przedstawiciele wszystkich ośmiu wydziałów. Głos zabrała także Karolina Matuszewska, przewodnicząca Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej. Następnie przyznano nagrodę dla najlepszego studenta/studentki Politechniki Gdańskiej, którą została Marta Marszewska z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

Wykład inauguracyjny pt. „Zarządzanie uniwersytetem cyfrowym – między utopią wolności a dystopią władzy” wygłosił prof. Łukasz Sułkowski, kierownik Katedry Zarządzania Jednostkami Szkolnictwa Wyższego w Instytucie Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prorektor ds. badań naukowych i internacjonalizacji w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie.

O oprawę muzyczną uroczystości zadbał Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją prof. Mariusza Mroza.

89 wyświetleń