Data dodania: 2021-10-13
Dziekan WIMiO prof. Andrzej Seweryn w Radiu Gdańsk: "Trzeba otworzyć studentów na twórczość inżynierską"
- Wiele branż przemysłowych w naszym kraju potrzebuje kadry, dlatego dużym wyzwaniem jest ukierunkowanie młodych ludzi na kierunki związane z okrętownictwem. Żeby to się działo, muszą zostać otwarte atrakcyjne miejsca pracy. Drugą sprawą jest promocja kierunków okrętowych. To duża rola przedsiębiorców, ale i uczelni. Trzecia rzecz to nowoczesne studia, laboratoria i dobra kadra. W ostatnim miesiącu zatrudniliśmy sześciu nowych, bardzo ambitnych profesorów, więc na pewno będziemy podnosić jakość kształcenia. Ale przede wszystkim musimy działać wspólnie z przedsiębiorcami, żeby zwiększyć liczbę kandydatów na oceanotechnikę czy projektowanie i budowę jachtów - mówił prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn
- Jeśli chodzi o promocję kierunków okrętowych, przede wszystkim stawiamy na projekty studenckie. Studenci sami projektują i budują np. łodzie napędzane energią słoneczną, a potem biorą udział w międzynarodowych zawodach. Trzeba otworzyć studentów na twórczość inżynierską, którą można sprawdzić na arenie międzynarodowej. Ale w przemyśle stoczniowym nie muszą pracować tylko absolwenci kierunków okrętowych. Mogą to być również absolwenci mechaniki i budowy maszyn. Najlepiej ci, którzy potrafią projektować. Projekty studenckie to klucz do poszerzenia horyzontów - dodał.
- Inżynierowie artyści to tacy, którzy potrafią wymyślić, zaprojektować coś innowacyjnego - oni decydują o postępie technologicznym. Ta grupa powinna być duża, by była zauważalna w przedsiębiorstwach. I my musimy kształcić studentów tak, by nauczyć ich twórczej pracy. Nie trzeba bać się ryzyka, a tworzyć coś nowego. Ale jeśli da się studentom możliwości - mogą powstać naprawdę ciekawe konstrukcje - podsumował dziekan WIMiO.
Gościem audycji był także Ireneusz Karaśkiewicz, dyrektor biura Związku Pracodawców Forum Okrętowego. Rozmawiała Iwona Wysocka. Cała rozmowa dostępna jest na stronie internetowej Radia Gdańsk.