Data dodania: 2021-10-19
Rozpoczęła się IV edycja studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa
Studia organizowane są przez Instytut Oceanotechniki i Okrętownictwa Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Uroczystość miała miejsce w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej, gdzie na dziedzińcu Heweliusza zgromadziło się około 50 słuchaczy nowej edycji. W tym roku kierunek został objęty patronatem PKN Orlen.
Specjaliści potrzebni
– Na rynku jest bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów, zajmujących się morską energetyką wiatrową. W najbliższym czasie mają być zbudowane dwa pola farm wiatrowych na Bałtyku. Pierwszy taki wiatrak ma powstać w 2026 roku. Firmy są bardzo zainteresowane pozyskiwaniem pracowników i inżynierów, którzy mogliby obsługiwać te farmy i całe zaplecze związane z morską energetyką wiatrową – mówił prof. PG, dr hab. inż. Marek Dzida, prorektor ds. kształcenia, kierownik studiów podyplomowych na tym kierunku.
– W Polsce ta " rwąca rzeka" dopiero rusza, ale bez wątpienia jest to kierunek przyszłościowy. Branża uczy się na bieżąco –– w ciągu tych dwóch semestrów wiedzę przekażą wam wybitni eksperci – dodał Jakub Budzyński, wiceprezes zarządu Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej.
W inauguracji wzięli również udział Marcin Godek (PKN Orlen) oraz mgr inż. Wojciech Olszewski, zastępca kierownika studiów na kierunku Morska Energetyka Wiatrowa.
Rozwój rynku
Warto dodać, że w najbliższych latach rynek morskiej energetyki wiatrowej w Polsce znacznie się rozwinie. W projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku przewidziano realizację morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 10 GW, co czyni z Polski potencjalnego lidera branży w Europie. Celem studiów jest przygotowanie profesjonalnej kadry na potrzeby tak dużego rynku. Inwestycja w ten sektor energetyki dodatkowo uzasadniona jest dobrze rozwiniętym w Polsce łańcuchem dostaw dla branży offshore wind, realizującym zlecenia dla projektów morskich farm zlokalizowanych na rynkach zagranicznych, włączając w to budowę światowej klasy jednostek pływających, służących do budowy i obsługi farm wiatrowych na morzu, specjalistyczne konstrukcje stalowe, osprzęt elektryczny czy usługi badawczo-pomiarowe.
-
2024-12-31
3 stycznia 2025 r. dniem rektorskim na PG