Data dodania: 2021-11-10
Bolid studentów PG kończy sezon sukcesem w zawodach Formula Student
Wyścigi Formula Student są zawodami dla zespołów inżynierskich wyższych uczelni z całego świata. Zespoły te samodzielnie konstruują bolid, a następnie konkurują z nim w kategoriach statycznych i dynamicznych z innymi drużynami i ich bolidami, mając do zdobycia łącznie 1000 punktów. Drużyna Politechniki Gdańskiej, zrzeszona wokół Koła Naukowego „Mechanik” na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, nosi nazwę PGRacing Team i od początku swojego istnienia może pochwalić się już piątym z kolei bolidem własnego pomysłu i konstrukcji.
Jak podkreślają studenci, w porównaniu do lipcowych zawodów w Most w Czechach, udało im się znacznie poprawić kilka aspektów przed startem w Varano de' Melegari we Włoszech w październiku br.
Przede wszystkim jest poprawa pod względem lepszego przygotowania do inspekcji technicznej, którą przeszliśmy pierwszego dnia zawodów bez najmniejszych problemów. Najlepsze rezultaty odnotowaliśmy w konkurencjach Skid Pad oraz Endurance. Znaleźliśmy się w pierwszej dziesiątce, co jest dużym sukcesem przy tak silnych zespołach, z jakimi przyszło nam się mierzyć podczas FS Italy – mówi Dawid Ossowski team leader, PGRacing Team.
Przede wszystkim własne projekty
Bolid został zaprojektowany i zbudowany przez studentów od podstaw. To już piąta generacja pojazdu, który opiera się na trzycylindrowym silniku Triumph Street Triple 675 i stalowej ramie. Pneumatyczna zmiana biegów została zastąpiona lżejszą, elektryczną, dodano moduł procedury startu oraz wyświetlacz danych dla kierowcy. W tym roku udało się również znacznie zredukować masę bolidu w grupie Powertrain, która zajmuje się silnikiem i przeniesieniem napędu.
Jak zauważa dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn, tworzenie przez studentów własnych projektów jest niezwykle istotne. – Na najlepszych uczelniach na świecie, czyli MIT i Stanford University studenci pracują głównie nad własnymi projektami, co jest niezwykle rozwojowe – mówi prof. Andrzej Seweryn.
Chcemy dać naszym studentom przestrzeń na podobne działania. Współpraca, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem już na poziomie studiów są bardzo istotne w integracji i komunikacji, co może przynieść wiele korzyści w zawodowym życiu. Członkowie kół naukowych cały czas ulepszają swoje projekty. Tak jest na przykład w PGRacing Team, który przy projektowaniu i budowie bolidu spędza wiele godzin w protolabach, korzystając z innowacyjnych zastosowań i nowoczesnych materiałów, jak np. włókna węglowe. Członkowie zespołu prowadzą badania ruchu pojazdów, aerodynamiki, zajmują się modelowaniem zawieszenia i nie tylko. Projekt PGRacing Team nie obejmuje tylko jednej dziedziny, ale umożliwia studentom sprawdzenie się na kilku płaszczyznach i otwiera im wiele drzwi do kariery – dodaje.
Rola sponsorów
W rozwoju pasji studentów ważna jest również rola sponsorów. Praca studentów, ulepszanie bolidu i korzystanie z nowoczesnych rozwiązań jest możliwe między innymi dzięki systematycznemu zwiększaniu środków. – Pracujemy nad pozyskaniem środków między innymi od sponsorów. Zarówno my, jak i firmy zewnętrzne, chcemy wspierać studentów, pomóc im się rozwinąć. Myślę, że to jest kluczowa wspólna wartość. Te firmy zauważają ciężką pracę naszych studentów. Nawiązują z nimi kontakt, a takie znajomości są bardzo cenne na przyszłość – podkreśla dziekan.
Jednym z najnowszych sponsorów, którego pozyskała grupa PGRacing, jest firma VTD z Gdyni, dystrybutor olejów i środków smarnych Valvoline, najstarszej grupy olejowej na świecie, która rozwija się od 1866 r. – Każdy olej, smar i każdy płyn chłodzący Valvoline przeznaczony jest do pracy w najtrudniejszych warunkach, co doceniają zawodnicy sportów motorowych, na których stawiamy od lat. Stoi za nami ponad 150-letnie doświadczenie Valvoline, a naszą pasję ochrony i wzmocnienia wydajności silników realizujemy również w zakresie filtrów samochodowych LUCAS i środków antykorozyjnych Tectyl – podkreśla Ryszard Górnowicz, założyciel VTD a prywatnie oddany kibic PGRacing Team.
Pozostałe firmy, które wspierają zespół PGRacing Team, to oczywiście Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, Miasto Gdańsk, CreeYacht, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, KEMPPI, Konarscy Chłodnice, Space4Makers, Digital Innovation Hub, CEMET S.A., Aste, Watercut, ALEM, Elas-pol, WALAS Motor Sport, Henkel, Elesa + Gatner, Autodrom Pomorze, PAK, RCP, ECO Master, Siemens, Bergo Flooring oraz Schroth Racing.
Studenci pracują aktualnie nad nowym bolidem, który już w następnym sezonie wyruszy na tory w zawodach Formula Student. Będzie to przełomowy projekt zespołu. Stalowa rama zostanie zastąpiona nadwoziem z włókna węglowego. Grupa tworzy również nową geometrię zawieszenia, pakiet aerodynamiczny oraz zaawansowany układ telemetrii.
-
2024-12-31
3 stycznia 2025 r. dniem rektorskim na PG
-
2024-12-23
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia!