Najwyższej klasy jachty, tworzone z dbałością o każdy szczegół. Wizyta w Ostróda Yacht i Model-Art | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-11-30

Najwyższej klasy jachty, tworzone z dbałością o każdy szczegół. Wizyta w Ostróda Yacht i Model-Art

Najwyższej klasy jachty, tworzone z dbałością o każdy szczegół. Wizyta w Ostróda Yacht i Model-Art
Studenci odwiedzili dwie stocznie. Pierwszą z nich była Ostróda Yacht
Duża dawka wiedzy podczas jednej wizyty studyjnej. W piątek studenci pierwszego roku projektowania i budowy jachtów oraz trzeciego roku oceanotechniki (specjalność: budowa okrętów i jachtów) odwiedzili dwie stocznie w Ostródzie – Ostróda Yacht i Model-Art, które produkują najwyższej klasy jednostki.

Podczas wizyty studenci dowiedzieli się, jak powstają jachty i inne jednostki - od projektu, przez sam montaż, drewniane elementy, tapicerkę, po ich foliowanie, tuż przed trafieniem do klientów. Wszystko to wykonywane jest z ogromną precyzją, dbałością o najmniejszy szczegół. Studenci zwiedzili między innymi hale laminatów, montażu czy stolarnie w obu stoczniach. Warto dodać, że po Ostróda Yacht studentów oprowadziła absolwentka dawnego Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa – Marzena Pietrołaj.

Największa w Polsce

Ostróda Yacht jest największym w Polsce, a także, jako część francuskiego koncernu Groupe Beneteau, w Europie, budowniczym jachtów i łodzi rekreacyjnych. Ich jachty i łodzie, pod markami handlowymi Jeanneau i Beneteau, dostarczane są żeglarzom do portów na wszystkich kontynentach.

Produkcja łodzi, ale nie tylko

Natomiast podstawowym przedmiotem działalności firmy Model-Art jest: produkcja modeli i form do produkcji jachtów i wyrobów przemysłowych, projektowanie łodzi, jachtów i innych konstrukcji z laminatów, produkcja, remonty, sprzedaż łodzi, jachtów i innych wyrobów, doradztwo techniczne w zakresie technologii i wyceny wyrobów z laminatów. To producent łodzi typu RIB o przeznaczeniu komercyjnym i służbowym. Produkuje tego typu jednostki pod marką PARKER dla służb krajowych (Policja, Straż Graniczna, jednostki specjalne, WOPR, Straż Rybacka) oraz zagranicznych na całym świecie.

Wizyta studyjna była możliwa dzięki współpracy Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa z firmą Polskie Jachty - Polską Izbą Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych, którą zawarliśmy w lipcu. Jak wówczas podkreślał dziekan prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn, współpraca z firmami i organizacjami reprezentującymi tak wysoki poziom techniczny, jest jednym z trzech zasadniczych elementów kształcenia. - Oprócz realizowanych w ramach programu studiów: wykładów, ćwiczeń i laboratoriów, samodzielnej pracy przy projektach studenckich, to właśnie współpraca z firmami w ramach praktyk i staży jest niezwykle cenna – mówił.

50 wyświetleń