O maszynach w kosmosie i ruchu na kosmicznych "drogach" w TVP3 Gdańsk | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-11-03

O maszynach w kosmosie i ruchu na kosmicznych "drogach" w TVP3 Gdańsk

O maszynach w kosmosie i ruchu na kosmicznych "drogach" w TVP3 Gdańsk
3 listopada 1957 r. – 64 lata temu w kosmos poleciał radziecki satelita Sputnik 2, z psem Łajką na pokładzie. Dziś wiadomo, że eksperymenty z udziałem zwierząt są niemoralne. Ponadto technologia poszła znacznie do przodu, co można zaobserwować na Politechnice Gdańskiej.

To właśnie tu, między innymi na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, naukowcy i studenci pracują nad innowacyjnymi badaniami i urządzeniami. Powstają też "kosmiczne" kierunki studiów, o czym w programie "Dzień dobry, tu Gdańsk" w gdańskim oddziale Telewizji Polskiej opowiedział dr inż. Marek Chodnicki.

Kilka lat temu utworzyliśmy – razem z Akademią Marynarki Wojennej i Uniwersytetem Morskim w Gdyni - kierunek międzyuczelniany: technologie satelitarne (studia II stopnia). W tym roku do tego konsorcjum dołączył także Uniwersytet Gdański. Ponadto ruszyły studia międzynarodowe, we współpracy z Hochschule Bremen. Zainteresowanie jest naprawdę duże – mówił Marek Chodnicki.

Maszyny w kosmosie

W roku 1969 człowiek po raz pierwszy postawił nogę na księżycu. Ale dzisiaj – zamiast ludzi w kosmosie – mamy maszyny. – Samo wysłanie człowieka na księżyc tak naprawdę niewiele wnosi. Można tak samo wysłać próbnik, pobrać próbki, a badania możemy już wykonywać na Ziemi – zaznaczył.

Obejrzyj materiał (od 39 minuty).

W materiale Piotra Stolca mogliśmy również posłuchać o ruchu na kosmicznych "drogach" i odkrywaniu tajemnic kosmosu.

57 wyświetleń