Plebiscyt Złote Lwiątka 2021. Zagłosuj na naszych studentów i ich projekty! | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-11-08

Plebiscyt Złote Lwiątka 2021. Zagłosuj na naszych studentów i ich projekty!

Plebiscyt Złote Lwiątka 2021. Zagłosuj na naszych studentów i ich projekty!
Jeszcze do środy – 10 listopada – można oddawać głosy na nominowanych w studenckim plebiscycie Złote Lwiątka 2021. Studenci, organizacje i koła naukowe z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa wyróżniono w pięciu kategoriach: Osobowość, Sport, Projekt rozwijający studentów, Projekt naukowy oraz Projekt integracyjny.

Będzie to szósta edycja plebiscytu organizowanego przez Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej. Zwycięzców poznamy 13 listopada o 18:00.

W kategorii Osobowość nominowany został Szymon Krawczuk, student  międzynarodowego kierunku Engineering and Management of Space Systems na WIMiO, wiceprzewodniczący  Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej. Jak czytamy na Facebooku, to student „znany i lubiany przez wielu; pomoże każdemu, rozwiązuje problemy wszystkich, a swoje zostawia na szarym końcu. W samorządzie zdziałał już wiele jako zastępca przewodniczącego ds. dydaktycznych i jakości kształcenia, a później ds. umiędzynarodowienia i nauki. Wystrzelił rakietę w kosmos, a za swoje osiągnięcia na poprzedniej gali Złotych Lwiątek zgarnął tytuł Studenta roku. Czas więc na Osobowość!”

Nominację w kategorii Sport otrzymała Izabela Satrjan - członek kadry narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego w formule kite. Wszechstronna zawodniczka z wieloma sukcesami indywidualnymi i drużynowymi. Jej osiągnięcia to: AMP w żeglarstwie 2020: 1 miejsce indywidualnie, 1 miejsce drużynowo, 1 miejsce UTE,1 miejsce drużynowo UTE;
AMP w ergometrze wioślarskim 2020: 6 miejsce indywidualnie, 2 miejsce indywidualnie UTE; AMP w kolarstwie górskim 2020: 7 miejsce indywidualnie. Osiągnięcia w Kadrze Narodowej PZŻ: 1 miejsce Mistrzostwa Włoch Kitefoil 2020, Gallipoli; 5 miejsce Mistrzostwa Polski 2020, Puck; 12 miejsce Mistrzostwa Europy Kitefoil 2020, Maspalomas; 15 miejsce sztafetowe Mistrzostwa Europy Kitefoil 2020, Traunsee;1 miejsce Mistrzostwa Polski kl. Omega 2018; 1 miejsce Puchar Polski kl. Omega 2018; 3 miejsce Mistrzostwa Polski kl. Cadet 2016.

W kategorii Projekt rozwijający studentów nominowano aż dwa projekty realizowane przez studentów kół naukowych działających przy WIMiO. To PGRacing Team (Koło Naukowe „Mechanik”) oraz SimBa (Koło Naukowe SimLE).

PGRacing Team jest interdyscyplinarnym projektem, łączącym studentów z różnych wydziałów Politechniki Gdańskiej. Działalność zespołu została zapoczątkowana w II połowie 2014 roku jeszcze na Wydziale Mechanicznym. Do tej pory powstało 5 generacji bolidów Formuły Student. Priorytetowym zadaniem jest coroczny start w serii prestiżowych zawodów Formula Student. Jest to ogólnoświatowa seria zawodów dla zespołów akademickich. W sezonie 2021 zespół wystartował w zawodach FS Czech Republic oraz Formula SAE Italy. Największym osiągnięciem drużyny jest zajęcie I miejsca w klasyfikacji generalnej na zawodach FS Andorra w 2018 roku.

Zespół pracujący nad projektem SimBa zajmuje się budową rakiet. W październiku 2021 r. studenci wzięli  udział w europejskim konkursie EuRoC w Portugalii. Uczestniczyli też w International Astronautical Congress 2021, który odbył się w Dubaju. Jest to jeden z największych kongresów o tematyce kosmicznej. Aktualnie grupa projektuje szóstą rakietę, która wystartuje w konkursie Spaceport America Cup 2022 w czerwcu. Studenci zaczynający swój udział w projekcie budują małe jednostki. Dzięki temu szybko mogą zdobyć niezbędną wiedzę o budowie rakiet. Ponadto ich małe konstrukcje mogą wystartować w takich konkursach jak Lot Rakiet Eksperymentalnych czy Festiwal Meteor. Projekt SimBa jest miejscem, gdzie studenci wykorzystują wiedzę nabyta na studiach w praktyce, poznają technologie kosmiczne, stają się lepszymi inżynierami, uczą się też przekazywać wiedzę młodszym studentom, dzięki czemu pasja rakietowa w SimLE rozwija się już od kilku uczelnianych pokoleń.

Projektem naukowym nominowanym w plebiscycie jest Stardust.  Polega on na realizacji misji stratosferycznych. Najnowsza i najbardziej wymagająca z nich to misja mikrobiologiczna, którą zespół rozpoczął w 2019 roku, w ramach programu REXUS/BEXUS organizowanego przez Szwedzką Agencję Kosmiczną (SSC), Niemiecką Radę Kosmiczną (DLR) oraz Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Celem misji jest pobór materiału biologicznego ze stratosfery i przebadanie go pod kątem występowania nieopisanych dotychczas bakterii. Projekt realizują studenci podzieleni na dwie grupy: mikrobiologiczną oraz techniczną. Wśród członków projektu znajdują się studenci z kilku wydziałów: Chemicznego, Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki, Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. – Zbudowaliśmy gondolę wraz z układem badawczym, składającym się ze specjalnych filtrów, których zadaniem jest pobór materiału biologicznego w odpowiednim momencie lotu – na wysokości stratosfery. Co za tym idzie, niezbędne było opracowanie sterowania pracy pomp i zaworów, by podczas lotu wszystko zadziałało zgodnie z planem. Przygotowaliśmy także szczegółowe procedury, by uniknąć kontaminacji podczas realizacji misji. Nasza gondola wraz z eksperymentem musiała być przygotowana m.in. na pracę w ekstremalnych temperaturach, ale i także w warunkach dużego przesilenia oraz wstrząsów – relacjonują studenci.

Finalna misja odbyła się we wrześniu 2021 roku w szwedzkim Esrange Space Center. Kampania startowa trwała 10 dni, podczas których studenci przygotowywali eksperymenty do lotów. Podczas kilkugodzinnego lotu studenci śledzili prace eksperymentu z Ziemi. Układ zadziałał prawidłowo i na filtrach osadził się materiał biologiczny w wymaganym momencie lotu. Po zakończeniu misji i wylądowaniu gondoli, pracownicy SSC przetransportowali helikopterem eksperymenty do Esrange, zabezpieczyli pobrane próbki i po powrocie do Polski studenci rozpoczęli prace w laboratorium na wydziale chemicznym. Teraz badają pobrany materiału mikrobiologiczny i przygotowują się do realizacji publikacji naukowej.

Do Złotych Lwiątek zostały również nominowane Regaty WIMiO – w kategorii Projekt integracyjny. Wydarzenie to jest tradycją. To nie tylko czas integracji i dobrej zabawy na świeżym powietrzu, ale również wiele nowych doświadczeń, podtrzymywania żeglarskich tradycji Politechniki Gdańskiej oraz budowanie ducha zdrowej rywalizacji wśród studentów z całej uczelni, ale nie tylko. Możliwość uczestnictwa mają też osoby spoza PG. W ciągu tych trzech dni spędzonych w malowniczym ośrodku we Wdzydzach Kiszewskich odbywają się trzy bądź cztery biegi regatowe, w których szansę ma wziąć każdy uczestnik bez względu na swoje umiejętności żeglarskie, ponieważ na pokładzie zawsze znajdzie się doświadczony sternik. Poza wyścigami na uczestników czeka mnóstwo atrakcji, między innymi gry i zabawy integracyjne, ognisko, przy którym śpiewane są szanty ale także odbywa się konkurs karaoke.

Na naszych zdolnych studentów możecie głosować za pośrednictwem strony internetowej.

33 wyświetleń