Trzy statuetki dla studentów WIMiO. Plebiscyt Złote Lwiątka rozstrzygnięty | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-11-15

Trzy statuetki dla studentów WIMiO. Plebiscyt Złote Lwiątka rozstrzygnięty

Trzy statuetki dla studentów WIMiO. Plebiscyt Złote Lwiątka rozstrzygnięty
Najlepszy Projekt naukowy – Stardust, Projekt rozwijający studentów – SimBa, zwyciężczyni w kategorii Sport – Izabela Satrjan. Studencki plebiscyt Złote Lwiątka, organizowany przez Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej, został rozstrzygnięty. Aż trzy statuetki trafiły do studentów Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

Koło Naukowe SimLE zwyciężyło w dwóch kategoriach – Projekt naukowy oraz Projekt rozwijający studentów.

Najlepsze projekty

W pierwszej kategorii został wyróżniony projekt Stardust. Polega on na realizacji misji stratosferycznych. Najnowsza i najbardziej wymagająca z nich to misja mikrobiologiczna, którą zespół rozpoczął w 2019 roku, w ramach programu REXUS/BEXUS organizowanego przez Szwedzką Agencję Kosmiczną (SSC), Niemiecką Radę Kosmiczną (DLR) oraz Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Celem misji jest pobór materiału biologicznego ze stratosfery i przebadanie go pod kątem występowania nieopisanych dotychczas bakterii.

Projekt realizują studenci podzieleni na dwie grupy: mikrobiologiczną oraz techniczną. Wśród członków projektu znajdują się studenci z kilku wydziałów: Chemicznego, Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki, Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Finalna misja odbyła się we wrześniu 2021 roku w szwedzkim Esrange Space Center. Kampania startowa trwała 10 dni, podczas których studenci przygotowywali eksperymenty do lotów. Podczas kilkugodzinnego lotu studenci śledzili prace eksperymentu z Ziemi. Układ zadziałał prawidłowo i na filtrach osadził się materiał biologiczny w wymaganym momencie lotu. Po zakończeniu misji i wylądowaniu gondoli, pracownicy SSC przetransportowali helikopterem eksperymenty do Esrange, zabezpieczyli pobrane próbki i po powrocie do Polski studenci rozpoczęli prace w laboratorium na wydziale chemicznym. Teraz badają pobrany materiału mikrobiologiczny i przygotowują się do realizacji publikacji naukowej.

Projekt b został uznany za najlepszy Projekt rozwijający studentów. Zespół pracujący nad tym projektem zajmuje się budową rakiet. W październiku 2021 r. studenci wzięli  udział w europejskim konkursie EuRoC w Portugalii. Uczestniczyli też w International Astronautical Congress 2021, który odbył się w Dubaju. Jest to jeden z największych kongresów o tematyce kosmicznej. Aktualnie grupa projektuje szóstą rakietę, która wystartuje w konkursie Spaceport America Cup 2022 w czerwcu. Studenci zaczynający swój udział w projekcie budują małe jednostki. Dzięki temu szybko mogą zdobyć niezbędną wiedzę o budowie rakiet. Ponadto ich małe konstrukcje mogą wystartować w takich konkursach jak Lot Rakiet Eksperymentalnych czy Festiwal Meteor. Projekt SimBa jest miejscem, gdzie studenci wykorzystują wiedzę nabytą na studiach w praktyce, poznają technologie kosmiczne, stają się lepszymi inżynierami, uczą się też przekazywać wiedzę młodszym studentom, dzięki czemu pasja rakietowa w SimLE rozwija się już od kilku uczelnianych pokoleń.

–  Jest to dla nas ogromny sukces – wygraliśmy w każdej kategorii, w której byliśmy nominowani. Cieszymy się, że nasze osiągnięcia i projekty są doceniane wśród społeczności akademickiej – podkreślają studenci z SimLE.

Kategoria Sport

W kategorii Sport według głosujących i jury najlepsza okazała się Izabela Satrjan, studentka oceanotechniki na WIMiO. członek kadry narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego w formule kite. Wszechstronna zawodniczka z wieloma sukcesami indywidualnymi i drużynowymi. Jej osiągnięcia to: AMP w żeglarstwie 2020: 1 miejsce indywidualnie, 1 miejsce drużynowo, 1 miejsce UTE,1 miejsce drużynowo UTE; AMP w ergometrze wioślarskim 2020: 6 miejsce indywidualnie, 2 miejsce indywidualnie UTE; AMP w kolarstwie górskim 2020: 7 miejsce indywidualnie. Osiągnięcia w Kadrze Narodowej PZŻ: 1 miejsce Mistrzostwa Włoch Kitefoil 2020, Gallipoli; 5 miejsce Mistrzostwa Polski 2020, Puck; 12 miejsce Mistrzostwa Europy Kitefoil 2020, Maspalomas; 15 miejsce sztafetowe Mistrzostwa Europy Kitefoil 2020, Traunsee;1 miejsce Mistrzostwa Polski kl. Omega 2018; 1 miejsce Puchar Polski kl. Omega 2018; 3 miejsce Mistrzostwa Polski kl. Cadet 2016.

Gala wręczenia nagród odbyła się w minioną sobotę. Była to szósta edycja wydarzenia. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

91 wyświetleń