Data dodania: 2021-12-17
Absolwenci mechatroniki nagrodzeni za projekt systemu inteligentnego nawadniania
Praca magisterska, której opiekunem był dr hab. inż. Marek Galewski, prof. PG, dotyczyła zaprojektowania inteligentnego oprogramowania wspomagającego podejmowanie decyzji w procesie nawadniania. – Zasoby wody dostępnej dla ludzkości maleją, a zapotrzebowanie na produkcję żywności stale rośnie. Dlatego konieczne jest opracowanie coraz bardziej zaawansowanych technologicznie systemów do zarządzania irygacją upraw w rolnictwie. W pracy magisterskiej podjęliśmy próbę rozwiązania tego problemu – podkreślają studenci.
Skomplikowany transport wody, szczegółowe badania
W pierwszym etapie pracy studenci przygotowali szczegółową analizę tego typu rozwiązań dostępnych na rynku oraz w literaturze naukowej. Następnie opracowali algorytm genetyczny, służący do optymalizacji doboru parametrów wpływających na wilgotność gleby. Do tego konieczne było opracowanie modelu symulującego skomplikowany transport wody: gleba – roślina – atmosfera.
Zaprojektowane rozwiązanie zaimplementowano w środowisku MATLAB i przeprowadzono liczne badania symulacyjne z wykorzystaniem historycznych danych pomiarowych i prognoz pogodowych dla terenu w Polsce północnej. Badania potwierdziły skuteczność opracowanego algorytmu i wykazały możliwości do jego dalszego rozwoju, by polepszyć wyniki.
Projekt koncepcyjny
W ramach pracy studenci stworzyli także projekt koncepcyjny sprzętowej realizacji systemu do precyzyjnego nawadniania upraw. System ten zapewnia sterowanie elementami wykonawczymi na podstawie informacji od użytkownika, danych meteorologicznych i pomiarów odczytywanych z czujników rozmieszczonych na polu. Dobrano sprzęt, zapewniając możliwość przyszłej realizacji praktycznej systemu, Jednak, jak podkreślają studenci, konieczne byłoby zbudowanie urządzenia testowego i sprawdzenia poprawności jego działania na prawdziwej uprawie.
Organizatorem konkursu był bank BNP Paribas Bank. W konkursie wzięło udział ponad 50 prac z uczelni z całej Polski, a jego celem było promowanie innowacyjności i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, ekologii oraz innych działań przynoszących wartość dodaną dla społeczeństwa wiejskiego, zdrowia, środowiska, gospodarstw rolnych, obszarów wiejskich, przemysłu rolno-spożywczego oraz zrównoważenia produkcji żywności.