Prof. Dariusz Mikielewicz został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-12-15

Prof. Dariusz Mikielewicz został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk

Prof. Dariusz Mikielewicz został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk
Prof. dr hab. inż. Dariusz Mikielewicz z Instytutu Energii Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, prorektor ds. organizacji i rozwoju został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. Będzie reprezentował Wydział IV Nauk Technicznych.

– To pewnego rodzaju zwieńczenie planów naukowych, docenienie przez forum najwybitniejszych przedstawicieli polskiej nauki – podkreślił prof. Dariusz Mikielewicz. – Moje zadania są cały czas takie same: aktywne działanie na polu naukowym, wychowywanie nowych pokoleń doktorów, profesorów, zwracanie uwagi na to, by jakość prowadzonych badań naukowych była najlepsza, na wysokim, światowym poziomie. To muszą być przełomowe tematy, które przyczynią się do zmian jakościowych na świecie, ale to kolejne marzenie – dodał.

Bioekonomia a energetyka

Jak podkreśla prof. Mikielewicz, nauka tworzy wiele zadań do realizacji. XXI wiek oprze się na sztucznej inteligencji, zastosowaniach w biotechnologii, gospodarce obiegu zamkniętego, bioekonomii. – Może nie jest to bezpośrednio związane z energetyką, wymianą ciepła, jako z naukami podstawowymi, ale w przełożeniu może mieć duże znaczenie. Teraz realizuję projekt „Elektrownia gazowa o ujemnej emisji dwutlenku węgla” i jednym z jej założeń jest zagospodarowanie odpadów ściekowych przyczynia się do powstania paliwa odnawialnego, a to już będzie mieć wpływ na nowoczesną energetykę – dodał.

Projekt rozpoczął się w listopadzie 2020 roku. Powstała koncepcja całego obiegu, zostały zdefiniowane podstawowe parametry, przy których będą pracowały elementy całego układu. – Ten projekt jest bardzo wymagający. Jednym z wymagań jest wytworzenie paliwa gazowego z odpadów ściekowych, komunalnych. Tu zaangażowana jest tzw. technologia plazmowa, która nie jest jeszcze przebadana. Są przesłanki, że się uda, ale dziś nie ma jeszcze technologii, która może zagwarantować sukces. Następnie paliwo trzeba umiejętnie spalić. Spalanie będzie przeprowadzone w bardzo wysokich temperaturach, zostanie zbadane jego chłodzenie, by materiały mogły wytrzymać temperaturę. Trzecim elementem projektu jest odseparowanie dwutlenku węgla od mieszaniny pary wodnej z CO2. Na koniec będziemy musieli zaproponować sposób, w jaki będzie można ten dwutlenek węgla zagospodarować w produkcie użytecznym - zaznaczył

Nowe pokolenia doktorów

Odnosząc się do wychowywania nowych pokoleń doktorów, aktualnie prof. Mikielewicz jest promotorem sześciorga doktorantów. Pod jego opieką zajmują się oni między innymi projektem wcześniej wspomnianej elektrowni gazowej w obszarze przygotowania paliwa odnawialnego czy wykorzystania CO2 do użytecznego produktu.

Jeden z doktoratów, powstający we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Rzymskim „La Sapienza”, jest związany z wykorzystaniem cząsteczek złota do usuwania nowotworu, tzw. zjawiskiem fototermoablacji.

– Nanocząstki złota są pewnego rodzaju przewodnikami, źródłami ciepła. Dzięki naświetlaniu laserem obszar nowotworu zostanie wypalony za pomocą rozgrzanych nanocząstek. Wykonanie takiego badania za pomocą lasera odbyłoby się z dużo większą precyzją niż chirurgicznie – zaznaczył prof. Mikielewicz.

Jeśli chodzi o naukowe plany na przyszłość, prof. Dariusz Mikielewicz zamierza w dalszym ciągu kontynuować i rozwijać prace dotyczące wrzenia i kondensacji w przepływie. Z tego powstały prace prof. PG dr. hab. inż. Michała Klugmanna, prof. PG dr. hab. inż. Rafała Andrzejczyka czy dr inż. Blanki Jakubowskiej. – Przewiduję też odświeżenie tematu dotyczącego rurek ciepła z pętlą obiegową. One bardzo wydajnie transportują ciepło na duże odległości. Ponadto tematem aktualnym zawsze są różnego rodzaju usługi badawcze, z którymi zwraca się przemysł – podsumował prof. Mikielewicz.

Status członka PAN będzie przysługiwał nowo wybranym osobom od 1 stycznia 2022 roku.

103 wyświetleń