Data dodania: 2022-02-10
Bezpieczeństwo i redukcja gazów cieplarnianych. Nowe rozwiązanie dla ultradużych kontenerowców
Naukowcy z Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa, w ramach projektu twin-crp-pod ULCS, pracują nad zastosowaniem hybrydowego napędu crp-pod na ultradużych dwuśrubowych kontenerowcach.
Celem projektu jest minimalizacja zużycia paliwa, poprawa zdolności manewrowych i zwiększenie bezpieczeństwa nawigacji przez wprowadzenie trzech innowacyjnych rozwiązań do ultradużych kontenerowców (ULCS): konfiguracja z dwiema śrubami, pędniki azymutalne oraz śruby przeciwbieżne.
Układ hybrydowy zamiast konwencjonalnego
Co istotne, konwencjonalne śruby okrętowe mają niską sprawność. Większość z nich marnuje około 40 procent energii w postaci strat osiowych, generowania wirów, produkcji hałasu, kawitacji itp. Odzyskiwanie takich strat przyczyni się do większego, racjonalnego i przyjaznego dla środowiska wykorzystania energii.
– Ideą naszego projektu było to, by z klasycznego układu napędowego zrobić układ hybrydowy. Zamiast samych konwencjonalnych śrub na wale, za nimi znajdą się dwa pędniki podowe i każdy z nich będzie obracał się w odwrotną stronę, niż śruba na wale. Każde z tych pojedynczych rozwiązań cechuje się większą sprawnością napędową. Chcemy sprawdzić, czy i o ile przez zastosowanie trzech rozwiązań razem, jesteśmy w stanie osiągnąć zwiększenie efektywności napędowej – zaznacza mgr inż. Hanna Pruszko z IOiO.
Badania zostaną przeprowadzone za pomocą zaawansowanych metod numerycznych CFD, oraz w nowoczesnym basenie holowniczym. Próby manewrowe zostaną przeprowadzane przy użyciu dużych modeli załogowych na naturalnym jeziorze.
Konsorcjum projektu:
Politechnika GdańskaFundacja Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska (Polska – koordynator projektu)Seatech Engineering sp. z o.o. (Polska)
Hamburgische Schiffbau-Versuchsanstalt GmbH (Niemcy)
Center of Marine Technologies (Niemcy)
BRABO (Belgia)
Piening Propeller (Niemcy)
Na PG nad projektem pracują naukowcy z Zakładu Hydromechaniki i Hydroakustyki Okrętu, którego kierownikiem jest dr hab. inż. Paweł Dymarski, prof. PG. Prace mają zakończyć się w 2023 roku.
-
2024-11-19
Mikołajki na PG. Zgłoś swój projekt Eko-inki
-
2024-11-18
Nabór wniosków w V edycji programu Uranium