Obróbka drewna klejonego z wykorzystaniem cieczy w postaci mgły. Projekt naukowców PG | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-04-21

Fot. Flickr/Oregon Department of Forestry
Drewno klejone, m.in. w postaci Glued Laminated Timber (GLT), ma bardzo dobre właściwości mechaniczne, fizykochemiczne i jest powszechnie stosowane w budownictwie. Jednak końcowy proces jego obróbki jest trudny dla narzędzi skrawających, do ostrzy których przyklejone są trociny i klej. W celu utrzymania żądanej jakości procesu skrawania, należy często wymieniać ostrza skrawające, co jest bardzo kosztowne i nieekologiczne. Zespół naukowców z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa oraz Wydziału Chemicznego ma pomysł, jak to zmienić.

Naukowcy pracują nad rozwiązaniem tego problemu w ramach projektu „Analysis on the effect of a quasi-MQL system on the machining process of glued wood (qMQLGluWoodCut)”, którego kierownikiem jest dr inż. Daniel Chuchała z Instytutu Technologii Maszyn i Materiałów WIMiO. W ramach programu ARGENTUM przyznano na to zadanie środki w wysokości 276 020 zł.

Wykorzystanie mgły?

Projekt ma na celu analizę procesu obróbki drewna klejonego z wykorzystaniem cieczy obróbkowych standardowych (komercyjnych) oraz nowatorskich i ekologicznych (własnego opracowania), podawanych w postaci mgły (MQL). Zastosowanie systemu MQL ma zmniejszyć zjawisko przywierania klejów i trocin do ostrzy skrawających. Nowo opracowane ciecze obróbkowe będą przyjazne dla środowiska, biodegradowalne i nie wpłyną negatywnie na strukturę chemiczną i właściwości fizykochemiczne obrabianego drewna. Projekt obejmuje działania interdyscyplinarne w celu lepszego zrozumienia i szerszej analizy zagadnienia. Dlatego zespół badawczy składa się z naukowców reprezentujących różne dyscypliny naukowe: inżynieria mechaniczna, nauki chemiczne oraz inżynieria chemiczna.

– W niniejszym projekcie proponuje się przeprowadzenie badań naukowych w celu sprawdzenia, czy zastosowanie cieczy obróbkowych w procesie frezowania drewna klejonego zmniejszy proces zużycia ostrzy skrawających – mówi dr inż. Daniel Chuchała z Instytutu Technologii Maszyn i Materiałów.

Projekt a rzeczywistość

– Zastosowanie cieczy obróbkowych w przemyśle drzewnym jest wdrażane do obróbki drewna surowego w stanie mokrym głównie w USA. W tym przypadku płyny obróbkowe zmniejszają zjawisko przywierania żywic i trocin do ostrzy tnących – podkreśla Daniel Chuchała. – Nie zbadano jednak wpływu stosowanych cieczy na właściwości obrabianego materiału, co wydaje się być bardzo istotne w przypadku drewna klejonego. Proces jego obróbki jest problematyczny ze względu na obklejanie się ostrzy skrawających przez klej zastosowany do klejenia materiału. W wyniku tego proces obróbki jest zaburzony i generuje niską jakość powierzchni drewna. Ciecze obróbkowe podawane w postaci mgły mogą wyeliminować ten problem. Jeśli dodatkowo nie wpłynie negatywnie na właściwości drewna, przeprowadzimy bardziej ekologiczny i ekonomiczny proces obróbki drewna klejonego – zaznacza.

Działania projektowe są na wstępnym etapie. Do tej pory przeprowadzono badania z wykorzystaniem standardowych (komercyjnych) cieczy obróbkowych przeznaczonych do obróbki drewna. Aktualnie realizowane są badania mające na celu analizę wpływu  cieczy obróbkowych komercyjnych na zmiany chemiczne obrabianych powierzchni drewna.