Studenci z KSTO Korab szykują się do zawodów International Waterbike Regatta! | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-05-23

Studenci z KSTO Korab szykują się do zawodów International Waterbike Regatta!

Studenci z KSTO Korab szykują się do International Waterbike Regatta!
Studenci będą się ścigać na trzech rowerach wodnych. Na zdjęciu "Dżordż" i "CBG"
International Waterbike Regatta za pasem. W dniach 25-29 maja członkowie KSTO Korab wezmą udział w międzynarodowych zawodach w Bremie (Niemcy), gdzie będą konkurować z zespołami z całego świata. A wszystko to na rowerach wodnych, które studenci zbudowali sami.

– Każda drużyna startuje ze swoim rowerem w różnych konkurencjach, między innymi w pływaniu na długie dystanse, sprincie (100 m), slalomie i tzw. sekretnej misji. To, co się wydarzy podczas ostatniej konkurencji, do końca pozostaje tajemnicą – mówi Natalia Wcisło z sekcji medialnej KSTO Korab.

„CBG”, „Dżordż” i „Rektor”

W tym roku koło naukowe podczas zawodów zaprezentuje swoje trzy rowery wodne:  „CBG”, „Dżordża” i „Rektora”. Każdy z nich jest zaprojektowany i zbudowany przez studentów z Korabia. – Prace nad jednym takim projektem trwają około dwóch lat, choć wszystko zależy od rowerów. Nasze pojazdy są zbudowane z laminatów, czyli z włókna szklanego i włókna węglowego, a ich ramy z aluminium – podkreśla Natalia Wcisło.

„CBG” to jednostka jednokadłubowa, mająca duży potencjał. Z roku na rok zajmuje coraz wyższe miejsca. W 2017 roku na IWR znalazła się w pierwszej dziesiątce. Budowa opiera się na jednym głównym kadłubie oraz dwóch pomocniczych bocznych, które podczas stanu równowagi pozostają ponad powierzchnią wody. Napęd jest umieszczony centralnie pod przekładnią z systemem szybkiej zmiany kierunku przód-tył a znakomitą sterowność zapewnia ster umieszczony na rufie. Śruba została zaprojektowana specjalnie pod tę jednostkę i możliwości pedałujących osób.

„Dżordż” to katamaran napędzany ciągnącym pędnikiem azymutalnym, umieszczonym z przodu łodzi. Sterowanie umożliwiają dwa stery umieszczone na rufie każdego kadłuba. Członkowie załogi siedzą wzdłuż kadłubów, aby ograniczyć ilość przekładni mechanicznych i możliwie odciążyć konstrukcję. Jednostka na swoich pierwszych zawodach zdobyła złoty medal.

„Rektor” czterokrotnie zdobył złoty medal na Międzynarodowych Regatach Rowerów Wodnych (IWR).Sterowanie oraz napęd spotykają się w pędniku azymutalnym, co poprawia sterowność bardzo szerokiej jednostki o konstrukcji katamaranu. Przekładnia oraz śruba zostały dobrane tak, aby pedałujący przekazywali jak najwięcej mocy na osiągnięcie wysokich prędkości przy jak najmniejszych stratach. Prostota konstrukcji zapewnia bezawaryjność  jednostki, co jest bardzo ważną cechą podczas regat.

Osiągnięcia

W sumie do tej porty studenci z International Waterbike Regatta przywieźli pięć złotych medali, cztery srebrne i cztery brązowe.

W tegorocznych zawodach wezmą udział trzy drużyny z KSTO Korab Każda z nich ma jednego kapitana, dwie osoby pływające i osoby odpowiedzialne za składanie rowerów (w sumie 14 studentów).

140 wyświetleń