O cyfrowym bliźniaku i nie tylko. Otwarta Akademia Baltic Windustry | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-06-27

O cyfrowym bliźniaku i nie tylko. Otwarta Akademia Baltic Windustry

O cyfrowym bliźniaku i nie tylko. Otwarta Akademia Baltic Windustry
Kolejne spotkanie w ramach Otwartej Akademii Baltic Windustry, zorganizowane przez Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG, odbyło się na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Dr inż. Dawid Augustyn, specjalista ds. technologii Digital Twin w firmie Ramboll, wygłosił wykład pt. „"Projektowanie i obsługa konstrukcji wsporczych morskich turbin wiatrowych, z uwzględnieniem technologii Digital Twin".  

Morze Bałtyckie ma wymagające grunty, specyficzne warunki zasolenia, i mniejsze wahania poziomów wody - wszystko to stwarza specyficzne wyzwania inżynieryjne w zakresie projektowania konstrukcji wsporczych.

– Podczas projektowania musimy wziąć pod uwagę współpracę wielu specjalistów branżowych, na przykład projektantów fundamentów i dostawców turbin wiatrowych. Jest to proces iteracyjny, gdzie na początku proponujemy koncept fundamentu, który będzie stanowił bezpieczne zakotwienie dla wybranej turbiny. Następnie dokonujemy optymalizacji konstrukcji wsporczej – przechodzimy przez ten proces kilka razy. Co bardzo istotne, musimy zaprojektować bezpieczne konstrukcje wsporcze idealnie tak, by nie trzeba było przeprowadzać inspekcji podczas jej eksploatacji– zatrudnianie nurków jest kosztowne, ale przede wszystkim stanowi duże ryzyko – mówił dr inż. Dawid Augustyn.

Cyfrowy bliźniak

Dr inż. Dawid Augustyn podkreślił również, że przełomowym dla procesu projektowania i eksploatacji może okazać się wprowadzenie tzw. cyfrowego bliźniaka (digital twin). Cyfrowy bliźniak to cyfrowa kopia fizycznej konstrukcji, w tym wypadku turbiny wiatrowej która powstaje przez fuzję danych i modeli numerycznych. Zbieramy dane, łączymy z modelem numerycznym, by po pewnych przekształceniach odpowiadał fizycznej konstrukcji. Z takim bliźniakiem jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć konstrukcje i jej aktualny stan, co stanowi dużą wartość dla klienta.

Cyfrowy bliźniak wykorzystuje dane i jest na bieżąco aktualizowany, by zrozumieć kondycję turbiny wiatrowej lub całej farmy wiatrowej. Dzięki cyfrowemu bliźniakowi można sprawdzić, kiedy konieczna będzie np. konserwacja konstrukcji, czy kiedy należy naprawić lub wymienić poszczególne komponenty. Mając tak precyzyjne informacje, można eksploatować konstrukcje dłużej niż typowy okres założony w projekcie, czyli np. 20-25 lat.

Podczas wykładu zostały omówione również opcje radzenia sobie z ryzykiem kolizji z kontenerami ładunkowymi utraconymi ze statku oraz ze zderzeniami samych statków z fundamentami.

Było to drugie spotkanie w ramach cyklu Otwarta Akademia Baltic Windustry, który patronatem objęła dyrektor Związku Uczelni Fahrenheita prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medyńska. Kolejne wykłady odbędą się po wakacjach. W planach między innymi spotkanie z dr Martyną Gatkowską z Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz mgr inż. Karoliną Pietrzak z Simply Blue Group.

Ramboll to międzynarodowa grupa doradczo-inżynieryjno-projektowa oferująca usługi konsultingowe w zakresie budownictwa, transportu, środowiska, energetyki, morskiej energetyki wiatrowej oraz zarządzania. W Polsce Ramboll specjalizuje się w usługach inżynieryjno-doradczych dla sektora energetycznego oraz usługach w zakresie ochrony środowiska.

152 wyświetleń