Data dodania: 2022-07-27
Martwe strefy w Bałtyku są największe na świecie. [„DLACZEGO?”, odc. 8]
Sto lat temu martwe strefy w Morzu Bałtyckim, czyli takie, gdzie nie ma tlenu a w związku z tym również roślin i zwierząt, stanowiły jedynie kilka procent całego akwenu. Dzisiaj prawie jedna piąta morza jest martwa, a niemal połowa – umiera.
– Bałtyk będzie miał dwie strefy – tłumaczy prof. Magdalena Gajewska z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska – strefę powierzchniową wody słodkiej, ciepłej i stosunkowo „żyznej” oraz warstwę strefę zlokalizowaną przy dnie, bardziej słoną, nieprzyjazną dla roślin i zwierząt. Już widzimy, że niektóre gatunki ryb wymierają – dorsze są coraz mniejsze, śledzie również, a część gatunków zniknęła bezpowrotnie.
Zanieczyszczenia płynące ze statków, ale przede wszystkim z lądu, ścieki farmaceutyczne, mikroplastik to główne przyczyny obecnego stanu Bałtyku. Jak się dowiadujemy, 70 proc. śmieci w Bałtyku to plastik. A czy można go zmierzyć? Sprawdziła to mgr inż. Karolina Miętka z Laboratorium Metrologii i Technik Pomiarowych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.
Jakie działania są podejmowane by niwelować skutki działalności człowieka, co każdy z nas może zrobić na rzecz Bałtyku? Zapraszamy do obejrzenia ósmego odcinka cyklu „Dlaczego?”.
O cyklu „Dlaczego?”
Cykl „Dlaczego?" jest skierowany głównie do młodych widzów i został zainspirowany najpopularniejszymi pytaniami, jakie wpisują do internetowych wyszukiwarek. Politechnika Gdańska jest patronem naukowym i koproducentem cyklu, stąd w udzielaniu odpowiedzi pomagają naukowcy i doktoranci PG, którzy brali też udział w tworzeniu scenariuszy i udzielali konsultacji naukowych twórcy i reżyserowi formatu - Sebastianowi Wasilewskiemu, którego firma Based Media stoi za powstaniem cyklu. Wiele ujęć umieszczonych w serii „Dlaczego?” nakręcono w specjalistycznych laboratoriach PG oraz plenerach kampusu w Gdańsku Wrzeszczu.
Pierwszy sezon ma 8 odcinków, publikowanych w tygodniowych odstępach – co sobotę ok. godz. 10:00 (powtórki we wtorki o tej samej godzinie) – na otwarciu głównej strony Gazeta.pl, jednego z najpopularniejszych portali internetowych w Polsce.
Odcinek 1 – Dlaczego oceny w szkole nie mają sensu?
Odcinek 2 – Dlaczego piłkarze tyle zarabiają?
Odcinek 3 – Dlaczego energia z wiatru to nasza jedyna nadzieja?
Odcinek 4 – Dlaczego 5G straszy? Obalamy mity!
Odcinek 5 – Czy Internet jest zły?
Odcinek 6 – Dlaczego ceny wciąż rosną?
-
2024-12-23
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia!