Muzyka, poezja i spotkania. 50. Bazuna na PG przyciągnęła tysiące osób | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-07-11

Muzyka, poezja i spotkania. 50. Bazuna na PG przyciągnęła tysiące osób

Muzyka, poezja i spotkania. 50. Bazuna na PG przyciągnęła tysiące osób
Ukraińskie piosenki w wykonaniu Wagabundy. Fot. iBedeker
Cztery niezapomniane dni 50.Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej już za nami. Mnóstwo świetnej muzyki, duża dawka poezji śpiewanej, wyjątkowa atmosfera i wspólne śpiewanie, które niosło się echem po politechnicznym kampusie.

Bazuna – przegląd piosenki turystycznej i studenckiej, jest organizowana od 1971 roku. To jedyna w Polsce impreza tego typu z założenia „wędrującą”. Pierwsze edycje odbywały się w studenckim klubie „Żak” w Gdańsku, były też odsłony w tzw. cyklu zamkowym w Gniewie, Malborku i Kwidzynie. W ostatnich latach przeglądy gościł w Trójmieście i okolicach.

Na okrągłą, pięćdziesiątą edycję Bazuna pojawiła się na kampusie Politechniki Gdańskiej, gospodarza wydarzenia, bo to z tej uczelni wywodzą się organizatorzy przeglądu - Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej, Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej FIFY, Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalno – Artystyczne BAZUNA, a współorganizatorami Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej oraz Stowarzyszenie Czerwonej Róży.

Impreza trwała od czwartku, 7 czerwca, do niedzieli 10 czerwca. Główne koncerty odbywały się w weekend i wypełniły namiot przez Gmachem Główny po brzegi. Na widowni zasiadali bywalcy wielu przeglądów Bazuny, doskonale znający jej historię i zespoły, które na bakunowej scenie debiutowały nawet kilka dekad temu. Nie zabrakło jednak studentów, licealistów, a nawet najmłodszych słuchaczy, których pod scenę przyprowadzili rodzice czy dziadkowie. Piosenka jak co roku połączyła wiele pokoleń.  

Na sobotnim koncercie wieczornym, wśród oficjalnych gości był Oleksandr Plodystyi, Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku, szczególnie ciepło przywitany przez widownięKoncert rozpoczęły ukraińskie piosenki w wykonaniu zespołu Wagabundy.

– Wobec toczącej się za naszą wschodnią granicą barbarzyńskiej wojny, popularna piosenka turystyczna „Hej, sokoły” wyciskała łzy z oczu, zabrzmiała zupełnie inaczej niż przy rajdowym ognisku – podkreśla Ewa Kowalska, twórczyni gdańskiego portalu iBedeker i bywalczyni Bazuny. – Było wiele wzruszających momentów tego wieczoru, na przykład spotkanie ze śpiewającym Wacławem Masłykiem, laureatem pierwszej edycji Bazuny.

Złota dwudziestka laureatów

Jury Jubileuszowego 50. Przeglądu BAZUNA wybrało także złotą dwudziestkę piosenek-laureatek, wśród zgłoszonych do konkursu utworów.

Jury, kierując się szacunkiem wobec wszystkich wykonawców konkursowych, nie przyznało tytułu najlepszego wykonawcy Jubileuszowej 50. Bazuny, ponieważ zarówno zgłoszenia jak i konkurs odbywały się jeszcze w tym roku w formie internetowej, co wpłynęło w znaczący sposób na zróżnicowany poziom techniczny nagrań, niepozwalający docenić całokształtu wrażeń artystycznych. Jury nie przyznało także tytułu Rajdowej Piosenki Roku.

Zobacz werdykt 

Przed nami jeszcze Bazuna on-line! Dla wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć w wydarzeniu, albo którzy wciąż czują muzyczny niedosyt. Organizatorzy zapraszają:

– Przygotowaliśmy dla Was playlisty m.in. z piosenkami zgłoszonymi do konkursu, wspomnieniami z historii Przeglądu, nagrane występy uczestników Bazuny, sylwetki naszych wieloletnich partnerów, a także środowiska Politechniki Gdańskiej, turystyki studenckiej i całorocznych działań naszego zespołu organizacyjnego oraz blok piosenek poświęconych Ukrainie. Znajdziecie je na kanale YouTube Całorocznej Bazuny, udostępnimy je również na naszej stronie www.bazuna.org.pl oraz na facebookowym profilu.

29 wyświetleń