Implementacja robotów w przemyśle drzewnym. Student WIMiO na stażu w Słowenii | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-09-19

Implementacja robotów w przemyśle drzewnym. Student WIMiO na stażu w Słowenii

Implementacja robotów w przemyśle drzewnym. Student WIMiO na stażu w Słowenii
Student mechatroniki Alexander Jankowski zaprogramował robota, który budował wieżę z drewnianych klocków. Fot. archiwum prywatne
Alexander Jankowski, student mechatroniki (I stopień) odbywa trzymiesięczny staż w Instytucie Naukowym InnoRenew CoE w Izoli (Słowenia). Tu pod opieką dr. hab. inż. Jakuba Sandaka, zajmuje się tematyką implementacji robotów w przemyśle drzewnym i modułowym budownictwie drewnianym opartym na drewnie klejonym jak CLT, GluLam itp.

Na praktykach Alexander Jankowski zajmuje się ogólnie pojętą mechatroniką. – Do tej pory projektowałem układy elektroniczne, konstrukcje mechaniczne, wykonywałem prototypy i testowałem urządzenia, programowałem systemy mechatroniczne i roboty. Brałem również udział w różnego rodzaju eksperymentach naukowych. Staż pomaga mi zrozumieć ideę systemu mechatronicznego. Kolejne projekty coraz bardziej wdrażają mnie w projektowanie inżynierskie. Aby rozwiązywać problemy, z którymi się tutaj mierzę, musiałem wcześniej zdobyć wiedzę i umiejętności z poddziedzin mechatroniki, a mianowicie: mechaniki, elektroniki, programowania i automatyki – zaznaczył.

Alexander Jankowski chciałby swoje życie zawodowe związać z robotyzacją i automatyzacją procesów wytwórczych.

Robot budujący wieżę na WoodRise 2022

Alexander Jankowski był również opiekunem stanowiska z robotami na Międzynarodowej Konferencji WoodRise 2022 (https://woodrise2022.eu/), która odbyła się 6-9 września 2022 w Portorož (Słowenia). Student sam oprogramował roboty do pokazu i był współautorem stanowiska. 

– Na konferencję zaprogramowałem robota, który budował wieżę z drewnianych klocków. Konstrukcja miała imitować strukturę tzw. cross-laminated timber, z którą konferencja była związana. Program wykonałem samodzielnie na podstawie założeń uzgodnionych wcześniej z opiekunem praktyk. W trakcie konferencji przekonywałem naukowców i przedstawicieli firm o zasadności stosowania robotów w procesach produkcyjnych – zaznaczył Alexander Jankowski.

O stażu

Staż jest realizowany dzięki członkostwu Politechniki Gdańskiej w Międzynarodowej Sieci Naukowej LivingLab InnoRenew CoE oraz przy wsparciu programu Erasmus Plus i współpracy PG z University of Primorska (Koper, Słowenia) (https://www.upr.si/en). Politechnikę Gdańską w tej sieci reprezentuje Interdyscyplinarna Grupa Badawcza LivingLab GUT, pod kierownictwem dr. inż. Daniela Chuchały. Natomiast członkostwo w sieci w postaci Golden Member jest realizowane dzięki grantowi nr DEC-1/2020/IDUB/II.1 otrzymanemu w programie Hydrogenium Supporting Membership In International Networks – „Excellence Initiative - Research University”.

119 wyświetleń