Kolejna edycja prestiżowej konferencji ISSW 2022 za nami | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-09-15

Kolejna edycja prestiżowej konferencji ISSW 2022 za nami

Kolejna edycja prestiżowej konferencji ISSW 2022 za nami
Tegoroczna edycja prestiżowej międzynarodowej konferencji ISSW 2022 (International Ship Stability Workshop 2022) po 36 latach znów odbyła się na Politechnice Gdańskiej. Wzięli w niej udział światowi eksperci zajmujący się statecznością statku. Uczelnia gościła naukowców z całego świata, od Stanów Zjednoczonych, po Japonię.  

Wydarzenie było skierowane przede wszystkim do akademików, projektantów statków z całego świata, przedstawicieli towarzystw klasyfikacyjnych, liderów projektów europejskich związanych z żeglugą, ale również do studentów i doktorantów. W warsztatach wzięli również udział przedsiębiorcy tworzący oprogramowanie do wspomagania komputerowego procesów projektowania i eksploatacji statków.

Naukowcy z całego świata

Od 12 do 14 września Politechnika Gdańska gościła w Narodowym Muzeum Morskim naukowców z całego świata. Byli to eksperci z Brazylii, Chin, Grecji, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Indii, Japonii, Kanady, Korei, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Polski, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch. Konferencja była okazją do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami związanymi z szeroko rozumianą statecznością statku i wymiany doświadczeń ale także zainicjowała ambitne projekty w ramach współpracy międzynarodowej – podkreślił dr inż. Tomasz Hinz z Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa, sekretarz komitetu organizacyjnego wydarzenia.

W komitecie organizacyjnym z ramienia PG znaleźli się również dr hab. inż. Przemysław Krata, prof. PG (przewodniczący komitetu) oraz dr hab. inż. Jakub Montewka, prof. PG.

Konferencja za granicą

Konferencja odbyła się pod auspicjami Komitetu Stałego STAB (STAB International Standing Committee). Będąc najważniejszym globalnie wydarzeniem naukowym 2022 roku w obszarze stateczności statku, skupiła światowe autorytety w dziedzinie stateczności statku. Wcześniej edycje ISSW były organizowane między innymi na Uniwersytecie Strathclyde w Glasgow, Uniwersytecie w Treście czy Uniwersytecie w Osace.

Tegoroczna konferencja ISSW, po 36 latach nieobecności w Polsce tak doniosłych wydarzeń naukowych w dziedzinie stateczności statku, nawiązuje do konferencji STAB, która odbyła się w 1986 roku na Politechnice Gdańskiej pod przewodnictwem prof. Lecha Kobylińskiego, będącego wówczas rozpoznawalnym na świecie autorytetem. Niewątpliwy sukces zakończonych właśnie obrad doskonale wpisuje się w motto Politechniki Gdańskiej łącząc historię z przyszłością otwierającą nowe możliwości.

263 wyświetleń