Data dodania: 2022-11-03
O wdrażaniu e-teczki studenta na uczelniach. Mgr inż. Wioletta Braun prelegentką podczas EZDAY 2022
Konferencja odbyła się 20 października w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Celem EZDAY 2022 było podsumowanie pierwszych dwóch lat współpracy PCG Academia i WEBCON, prezentacja konkretnych przypadków użycia platformy WEBCON BPS w szkołach wyższych oraz przedstawienie wizji dalszego rozwoju obecności obu firm na rynku uczelni.
Wdrożenie e-teczki studenta
Dyskusja, w której wzięła udział mgr inż. Wioletta Braun, dotyczyła formalnych i organizacyjnych uwarunkowań związanych z wdrażaniem e-teczki studenta w szkołach wyższych.
Aktualna ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym dopuszcza prowadzenie dokumentacji przebiegu studiów w postaci elektronicznej (Art.74). Dokumentację tę stanowią album studenta, teczki akt osobowych studentów i księga dyplomów. Katalog dokumentów umieszczanych w teczce i wymagania co do systemu teleinformatycznego do prowadzenia dokumentacji elektronicznie określa zaś rozporządzenie w sprawie studiów z dn. 28 września 2018. Jak dotąd niewielka część uczelni zdecydowała się na wdrożenie elektronicznej teczki. Dlaczego? Jako powody Wioletta Braun wskazała między innymi na uwarunkowania prawne, zwłaszcza na konieczność przechowywania w aktach studenckich poświadczonej przez uczelnię kopii dokumentu stanowiącego podstawę przyjęcia na studia oraz brak (na dzień konferencji) przepisów jednoznacznie definiujących możliwość elektronicznego doręczania decyzji administracyjnych.
– Z niecierpliwością czekamy na zmiany przepisów, które umożliwiłyby wdrożenie e-teczki na naszych uczelniach. Dla mnie takim ostatnim elementem dopełniającym prowadzenie akt studenckich w formie e-teczki byłoby wydawanie dyplomu ukończenia studiów, oprócz tradycyjnej formy, również dyplomu cyfrowego, opartego na przykład na blockchainie – powiedziała Wioletta Braun.
W dyskusji wzięli udział także: Wioletta Piątkowska, dyrektor Regionalnego Centrum Sprzedaży w Krajowej Izbie Rozliczeniowej, oraz Piotr Osiadacz, Business Unit Manager w Autenti. Moderatorem panelu był Piotr Szumliński, Dyrektor Centrum Wsparcia Dydaktyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Stowarzyszenie Forum Dziekanatów
Mgr inż. Wioletta Braun jest kierownikiem Dziekanatu Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa oraz należy do Stowarzyszenia Forum Dziekanatów. Stowarzyszenie powstało, by integrować środowiska pracowników administracyjnych uczelni, służyć wymianie doświadczeń i usprawnieniu pracy. – Chcemy gromadzić, tworzyć i dzielić się ciekawymi rozwiązaniami usprawniającymi pracę dziekanatów. Uważamy, że uczelnie mogą konkurować ze sobą dorobkiem naukowym, czy programami studiów, ale nie obsługą studentów w dziekanacie. Stąd nasza współpraca jest nie tylko możliwa, ale i potrzebna – czytamy na stronie internetowej stowarzyszenia. Forum Dziekanatów dzieli się na sześć sekcji: edukacyjną, informatyczną, prawną, stypendialną, sekcję ds. współpracy oraz najmłodszą stażem – projektową.
-
2024-11-19
Mikołajki na PG. Zgłoś swój projekt Eko-inki
-
2024-11-18
Nabór wniosków w V edycji programu Uranium